Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Deň matiek 2011

Deň matiek 2011
Termín: 08.05.2011
Téma: KULTÚRA | SLÁVNOSTI a FESTIVALY
Miesto konania: Úľany nad Žitavou (SR - Nitriansky kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.ulanynadzitavou.sk
www.ulanynadzitavou.ocu.sk/index.html
Ďalšie informácie: Tel.: +421 35 65 75 144, Mail: obec.ulany@stonline.sk

Popis

Deň matiek: Jeden z najkrajších sviatkov

Obecný úrad v spolupráci ZŠ s MŠ v Úľanoch nad Žitavou Vás srdečne pozýva na oslavy: DEŇ MATIEK ktoré sa uskutočnia v nedeľu 8.mája 2011 o 14.30 hod. v kultúrnom centre v Úľanoch nad Žitavou

Program osláv:

divadelné predstavenie: Vymenená princezná
Vystúpenie detí z MŠ
Tanečné vystúpenie skupiny Hip –Hop

Deň matiek, ktorý sa na Slovensku oslavuje vždy v 2. májovú nedeľu, patrí k najkrajším sviatkom. V tomto sviatku sa odzrkadľuje jedinečnosť a nenahraditeľnosť matky. Deti na celom svete majú dnes príležitosť vzdať úctu svojim mamám kvetom, či iným darčekom.
Tento sviatok nie je natoľko medializovaný ako napríklad sviatok sv. Valentína či MDŽ, ktoré vyvíjajú aj nákupné tlaky. Pulty obchodov sú totiž počas takýchto sviatkov preplnené symbolickými predmetmi a darčekmi.

Oslava Dňa matiek vo svete

Väčšinou sa v tento deň prejavuje úcta matke kvetom. V Anglicku napríklad, nechajú deti s otcom mamičku spať omnoho dlhšie a sami pripravia raňajky. Veľa rodín pripravuje na Deň matiek špeciálny obed alebo zoberú mamu do jej najobľúbenejšej reštaurácie.

V druhú májovú nedeľu oslavujú Deň matiek aj v jednej zo severných krajín, vo Fínsku. V ich jazyku sa označuje ako „äitienpäivä“. Deň matiek bol vo Fínsku ustanovený na konci 20. rokov minulého storočia a ako oficiálny vlajkový deň v roku 1947. Aj vo Fínsku sú tradičný darčekom pre matky kvety a mamičky majú raňajky podávané priamo do postele. Počas dňa navštevujú deti svojich starých rodičov, prípadne si pripomenú blízkych návštevou cintorína.

Oslavy dňa matiek v iný deň sú vo svete skôr výnimkou ako pravidlom. V Latinskej Amerike sa oslavuje o niekoľko dní neskôr, napríklad v Argentíne až v septembri.
Máj (prvá nedeľa): Deň matiek v Maďarsku, Litve, Portugalsku, Španielsku
Máj(druhá nedeľa): Deň matiek v Rakúsku, Belgicku, Chorvátsko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Nemecko, Grécko, Island, Taliansko, Lotyšsko, Malta, Holandsko, Slovensko a Švajčiarsko
26. mája: Deň matiek v Poľsku
Máj(posledná nedeľa): Deň matiek vo Francúzsku a Švédsku
V Španielsku a v Portugalsku oslavujú Deň matiek až v decembri. V Škótsku tento sviatok pripadá na 26. marca, kedy sú obchody plné darčekov pre mamičky. Ako pri každom sviatku, aj pri tomto si dávajú pohľadnice s predtlačou, na ktoré dopisujú rôzne osobné želania. Neposielajú si ich, ale dávajú priamo do rúk, aby tak znásobili osobitosť a dôležitosť obdarovávanej osoby.

História Dňa matiek

Na ženu ako darkyňu života mysleli už v antike. V starovekom Grécku oslavovali deň matiek už 250 rokov pred narodením Krista. Boli to slávnosti na počesť bohyne Rhey - matky všetkých bohov. Trvali zvyčajne tri dni - od 15. do 18 marca. Nemali však charakter verejných osláv fenoménu materstva, boli skôr súkromným sviatkom pokračovateliek rodu.

V 17. storočí začali uznávať tento sviatok v Anglicku. Vtedy v tejto krajine pracovalo veľa detí celý deň od rána do večera bez nároku na voľno. Jedine štvrtá nedeľa počas veľkonočného pôstu bola príležitosťou, aby navštívili rodičov a doniesli darčeky im a súrodencom. Tú nedeľu začali nazývať "Nedeľou matiek".

V novodobej histórii ľudstva sa Deň matiek dostal do povedomia na prelome 19. a 20. storočia. Podiel na tom má Američanka Anna Marie Jarvisová, ktorá v ženskom spolku v roku 1907 navrhla vzdať hold svojej mame a všetkým matkám sveta. Lobizmus dám spôsobil, že Kongres USA vyhlásil 8. mája 1914 druhú májovú nedeľu za Deň matiek. Prezident Woodrow Wilson podpísal neskôr dokument, v ktorom bol Deň matiek definovaný ako celoamerický národný sviatok. Dátum druhej májovej nedele sa rozhodli prijať za svoj takmer všetky krajiny na svete.

Deň matiek na Slovensku dlhú históriu nemá, začal sa oslavovať až po roku 1989. Krajiny bývalého socialistického zriadenia oslavovali v minulosti skôr Medzinárodný deň žien, pripadajúci na 8. marec.

Copyright © 2011 – 2018 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny