Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Vynášanie Moreny

Vynášanie Moreny
Termín: 10.04.2011
Téma: ĽUDOVÉ ZVYKY a TRADÍCIE
Miesto konania: Liptovská Porúbka (SR - Žilinský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.liponet.sk/obec/
Ďalšie informácie: Tel.: +421 44 52 22 067, Fax: +421 44 52 22 717 , obecny.urad@liponet.sk

Popis

Pozývame občanov našej obce ako aj návštevníkov a turistov na rozlúčku so zimou a privítanie jari.

Zraz sa uskutoční o 14-tej hodine na autobusovej zastávke pri p. Mackovi.

Morena bola staroslovanská bohyňa zimy a smrti, veľmi známa i v dnešnom folklóre. Je zosobnená zimou, na jar končí jej vláda. Avšak nie je možné považovať ju len za bohyňu smrti alebo za akúsi ohyzdnú starenu. Je vraj veľmi krásna.

Tradičným rituálom praktikovaným aj dnes je vynášanie Moreny a jej upálenie alebo utopenie. Najčastejšie sa hádže z mosta alebo zo skaly. Je veľmi zaujímavé, že napriek tisícročnému potláčaniu pohanských rituálov sa dodnes zachoval jeden z nich vo veľmi živom zvyku vynášania Moreny.

Morena má rôzne mená. Volajú ju Muriena, Smrť, Hejhana, Kyselica, Kyseľ, Baba, Kyseľova žena, Marmuriena, Marmariena, Barborena… Má podobu bábky zväčša až v životnej veľkosti. Je vyrobená z dvoch drevených palíc v tvare kríža, omotaná slamou a oblečená v ženských šatách. Obyvatelia, hlavne dievčatá, nesú Morenu po dedine a spievajú jej piesne na rozlúčku. Tá býva nemilá. Morena končí upálená, utopená, zahádzaná kamením, roztrhaná či zhodená zo skál a útesov.

„Ide smrť z kúdeľu na tú smrtnú, na tú smrtnú nedeľu......“ No a potom ako sa sprievod rozlúčil s Morenou, ktorá odplávala dolu potokom zaznievajú rečňovanky a ľudové hry v ktorých deti privolávajú slniečko a teplú jar. „Slnce, slnce, poď na naše líčko, dáme ti vajíčko, otvoríme vráta, dáme ti kus zlata.“

Copyright © 2011 – 2018 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny