Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

PREDSA ZRUŠENÉ - - - Radvanský jarmok Banská Bystrica 2020 - 363. ročník

PREDSA ZRUŠENÉ - - - Radvanský jarmok Banská Bystrica 2020 - 363. ročník
Termín: 11.09.2020 - 13.09.2020
Téma: JARMOKY, TRHY a HODY
Miesto konania: Banská Bysrica (SR - Banskobystrický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.banskabystrica.sk/aktuality/2020/radvansky-jarmok-sa-z-dovodu-aktualnej-situacie-nakoniec-neuskutocni/
www.banskabystrica.sk/aktuality/2020/radvansky-jarmok-sa-uskutocni-v-dnoch-11-az-13-septembra-bude-iny/
www.youtube.com/watch?v=35TRdBNlaIE

Popis

Radvanský jarmok Banská Bystrica 2020 - 363. ročník

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Radvanský jarmok sa z dôvodu aktuálnej situácie nakoniec neuskutoční
Dňa 7. septembra 2020 uverejnené https://www.banskabystrica.sk/aktuality/2020/radvansky-jarmok-sa-z-dovodu-aktualnej-situacie-nakoniec-neuskutocni/
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Vedeli ste, že Radvanský jarmok bol v roku 2011 zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska UNESCO?

Tradičný Radvanský jarmok si tento rok zapíše už svoje 363. pokračovanie. Aj tento rok, tak ako už celé stáročia, sa termín jarmoku prispôsobuje dátumu cirkevného sviatku narodenia Panny Márie.

Prvé stánky sa otvoria tradične už vo štvrtok – 10. septembra. Oficiálne sa jarmok začne v piatok 11. septembra a potrvá do nedele 13. septembra.

363. Radvanský jarmok
23. Trh ľudových remesiel

Radvanský jarmok Banská Bystrica 2020 - 363. ročník

V dňoch 11. 9. – 13. 9. 2020

Radvanský jarmok patrí k najobľúbenejším podujatiam v našom meste. Banskobystričania i návštevníci sa môžu tešiť na bohatý kultúrny program i dobré jedlo. Dôležitou súčasťou sú remeselníci, ktorí každoročne predvádzajú svoje umenie.

Radvanský jarmok bol jeden z najznámejších a najväčších v celom Hornom Uhorsku. Pôvodne sa konal v mestečku Radvaň neďaleko Banskej Bystrici. Najucelenejší a najkrajší opis Radvanského jarmoku nám zanechal vo svojich spomienkach na detstvo spisovateľ Gustáv Kazimír Zechenter Laskomerský.

Popisuje, ako prichádzali jarmočníci z Novohradu, Hontu, Podpoľania aj z ďalekých „dolných zemí” a nosili svoje výrobky – hrnčiarske, garbiarske, tkáčske, syrárske a rezbárske.

Radvanský jarmok sa odlišoval od iných jarmokov na území Slovenska ťapnutím dievčat po zadku drevenou vareškou. Dodnes sa zachoval zvyk kúpiť si na jarmoku varešku a okoloidúce dievčatá ťapnúť po zadku. Prečo práve tento zvyk charakterizoval Radvanský jarmok, žiaľ ani dnes historici nevedia s istotou povedať, prečo práve varešky symbolizujú tento jarmok.

Ani 363. Radvanský jarmok 2020 nezostane svojej povesti nič dlžný. Mesto Banská Bystrica pripravuje pestrý kultúrny program, v spolupráci s viacerými inštitúciami aj špecializované výstavy a organizuje tiež stále sa rozširujúci trh ľudových remesiel.

@ Autorský článok napísal:
Folklorfest.sk

************************************************************
POZOR!!! POZOR!!! POZOR!!! POZOR!!! POZOR!!! POZOR!!!
************************************************************
Jarmok všetkých jarmokov bude tento rok komornejší a iný, na aký boli obyvatelia mesta doposiaľ zvyknutí. Z dôvodu nedávneho mimoriadneho koronavírusového obdobia sa program 363. Radvanského jarmoku rozptýli do nádvorí v centre mesta, čím chce samospráva predísť nadmernému zhromažďovaniu sa ľudí. Aj keď tohtoročný jarmok berie maximálny ohľad na dodržanie všetkých opatrení a bude bez zábavných atrakcií a občerstvovacích stánkov, určite je sa na čo tešiť.

Hlavná téma 363. Radvanského jarmoku je včelárstvo, ľudové liečiteľstvo a mágia. Počas troch dní stretnete chodúliarov, žonglérov či verklikárov, ktorí budú Banskobystričanov zvolávať a informovať o aktuálnom programe. Lazovná ulica sa po prvý raz premení na umeleckú uličku s maliarmi a karikaturistami. Keďže hlavné pódium so sedením v centre Námestia SNP tento rok nebude, jarmočnú atmosféru navodia aj malé skupinky folkloristov počas improvizovaných vystúpení v uliciach mesta.

„Pre zachovanie kontinuity sme sa snažili Radvanský jarmok koncipovať tak, aby sme dodržali všetky opatrenia, potrebnú dezinfekciu a povolený počet ľudí. Trojdňový program sme umiestnili do dvorov a lokalít v centre mesta, kde vieme zabezpečiť koordinovaný vstup a výstup návštevníkov. Keďže stánky s občerstvením z pochopiteľných dôvodov nebudú súčasťou jarmoku, plánujeme osloviť prevádzky na Námestí SNP, aby do svojej ponuky zaradili tradičné jarmočné dobroty a nápoje. Hoci nepôjde o tradičný jarmok, na aký sme boli doteraz zvyknutí, robíme všetko preto, aby sme uspokojili všetky vekové kategórie. Som presvedčený, že sa obyvatelia majú na čo tešiť,“ hovorí primátor Ján Nosko.

Primátor zároveň zdôrazňuje, že organizácia a opatrenia spojené s Radvanským jarmokom budú podliehať aktuálnej situácii. Mesto je pripravené pružne reagovať na prípadné odporúčania centrálneho krízového štábu a hlavného hygienika. Kultúrny program sa uskutoční na troch hlavných miestach, na ktorých bude možné zabezpečiť povolený počet divákov. Nádvorie Radnice na Námestí SNP 1 sa zmení na Kultúrny dvor, Stredoslovenské osvetové stredisko (Dolná 35) s tvorivými dielňami na Folklórny dvor a Záhrada – Centrum nezávislej kultúry na Divadelný dvor určený najmä pre mladých a rodiny s deťmi.

„Hlavné pódium bude umiestnené na nádvorí radnice, kde tiež vieme korigovať a regulovať vstupy. Jarmok symbolicky otvoria fujaristi, nakoľko si pripomenieme 15 rokov od zapísania fujary do UNESCO. Zaujímavosťou bude Kúdeľná izba z Heľpy, v ktorej ženy predvedú postup a výrobu spracovania ľanu. Vo foyer radnice zároveň pripravujeme výstavu a premietanie filmu k 80. výročiu narodenia významného slovenského hudobného skladateľa Svetozára Stračinu, ktorý je pochovaný v Banskej Bystrici,“ objasňuje Ingrid Hajdučková z oddelenia kultúry.

Ohradené remeselné mestečko v strede Námestia SNP privíta prioritne lokálnych remeselníkov. Predvedú svoje majstrovstvo pri tvorbe tradičných výrobkov, ktoré sa budú dať aj zakúpiť. V spolupráci so Strednou odbornou školou Pod Bánošom vznikne pri Barbakane včelárska dedinka, kde si prídu na svoje všetci včelári. Zaujímavé bude sledovať umelcov pri výrobe figurálnych úľov, apiterapiu či pozorovací úľ s komínom. Súčasťou tejto lokality budú aj funkčné repliky hutníckych strojov, ku ktorým tento rok pribudne ručne ovládaný výťah. V areáli Pamätníka SNP si prídu na svoje všetci milovníci folklóru. Slovenský Deň kroja sa tento rok uskutoční formou zdravíc a video pozdravov. Tešiť sa môžeme aj na výstavu fotografií.

Mgr. Zdenka Marhefková, PhD.
hovorkyňa primátora

Copyright © 2011 – 2021 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny