Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Radvanský jarmok Banská Bystrica 2020 - 363. ročník

Radvanský jarmok Banská Bystrica 2020 - 363. ročník
Termín: 11.09.2020 - 13.09.2020
Téma: JARMOKY, TRHY a HODY
Miesto konania: Banská Bysrica (SR - Banskobystrický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: bbonline.sk
www.youtube.com/watch?v=UvWcCEye_TU
www.youtube.com/watch?v=35TRdBNlaIE

Popis

Radvanský jarmok Banská Bystrica 2020 - 363. ročník

Vedeli ste, že Radvanský jarmok bol v roku 2011 zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska UNESCO?

Tradičný Radvanský jarmok si tento rok zapíše už svoje 363. pokračovanie. Aj tento rok, tak ako už celé stáročia, sa termín jarmoku prispôsobuje dátumu cirkevného sviatku narodenia Panny Márie.

Prvé stánky sa otvoria tradične už vo štvrtok – 10. septembra. Oficiálne sa jarmok začne v piatok 11. septembra a potrvá do nedele 13. septembra.

363. Radvanský jarmok
23. Trh ľudových remesiel

Radvanský jarmok Banská Bystrica 2020 - 363. ročník

V dňoch 11. 9. – 13. 9. 2020

Radvanský jarmok patrí k najobľúbenejším podujatiam v našom meste. Banskobystričania i návštevníci sa môžu tešiť na bohatý kultúrny program i dobré jedlo. Dôležitou súčasťou sú remeselníci, ktorí každoročne predvádzajú svoje umenie.

Radvanský jarmok bol jeden z najznámejších a najväčších v celom Hornom Uhorsku. Pôvodne sa konal v mestečku Radvaň neďaleko Banskej Bystrici. Najucelenejší a najkrajší opis Radvanského jarmoku nám zanechal vo svojich spomienkach na detstvo spisovateľ Gustáv Kazimír Zechenter Laskomerský.

Popisuje, ako prichádzali jarmočníci z Novohradu, Hontu, Podpoľania aj z ďalekých „dolných zemí” a nosili svoje výrobky – hrnčiarske, garbiarske, tkáčske, syrárske a rezbárske.

Radvanský jarmok sa odlišoval od iných jarmokov na území Slovenska ťapnutím dievčat po zadku drevenou vareškou. Dodnes sa zachoval zvyk kúpiť si na jarmoku varešku a okoloidúce dievčatá ťapnúť po zadku. Prečo práve tento zvyk charakterizoval Radvanský jarmok, žiaľ ani dnes historici nevedia s istotou povedať, prečo práve varešky symbolizujú tento jarmok.

Ani 363. Radvanský jarmok 2020 nezostane svojej povesti nič dlžný. Mesto Banská Bystrica pripravuje pestrý kultúrny program, v spolupráci s viacerými inštitúciami aj špecializované výstavy a organizuje tiež stále sa rozširujúci trh ľudových remesiel.

@ Autorský článok napísal:
Folklorfest.sk

Copyright © 2011 – 2020 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny