Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Hiadlovský Krumplovník 2013 - 8. ročník

Hiadlovský Krumplovník 2013 - 8. ročník
Termín: 21.09.2013
Téma: DNI OBCE a MESTA | VARENIE a PEČENIE DOBRôT
Miesto konania: Hiadeľ (SR - Banskobystrický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.hiadel.sk

Popis

HIADEĽSKÝ KRUMPLOVNÍK - HIADLOVSKÝ KRUMPLOVNÍK

Hoci spisovne by sa mal "Krumplovník" nazývať "Hiadeľský", obyvatelia, rodáci a tí, ktorí Hiadeľ poznajú, sú už dávno zvyknutí na prívlastok čohokoľvek, týkajúceho sa obce Hiadeľ na spojenie "Hiadlovský".

Obecná slávnosť, ktorú organizujú v druhej polovici septembra poslanci OcZ v spolupráci so starostom obce, dobrovoľníkmi obce a sponzormi, kde sa stretnú rodáci aj nerodáci obce.

Pečie sa Krumplovník, ľudia si na ňom majú možnosť pochutiť, zároveň prebieha súťaž o najchutnejší Krumplovník, ktorý vyhlási porota každoročne zriadená za týmto účelom a pri bohatom sprievodnom programe sa všetci zabávajú až do rána. Tradícia začala pred 9-imi rokmi ako ohlas na zachovanie tradícií v obci.

Krumplovník
Už naši prastarí otcovia a mamy pripravovali toto fantastické jedlo zo zemiakov a múky. Vtedy to bolo jedlo na prežitie, teraz pochúťka, za ktorou sa po nedeľnom obede len tak zapráši. Jedlo nenáročné na suroviny a jedlo ktorým dokázali zasýtiť nielen seba ale aj svoje rodiny. V podstate je to cesto z nahrubo postrúhaného zemiaku, zmiešané s múkou, soľou, rascou a trochou mlieka, ktoré sa dá na hrúbku cca 1 cm na vymastený plech a v rúre sa do chrumkava upečie. Presnú receptúru sa nikdy nedozvieme, ale vekom si ho každá Hiadlovská rodina prispôsobila dochutinami na svoj obraz a nech je súčasťou cesta čokoľvek (škvarky, slaninka, vajce, kyslá kapusta) dovolím si tvrdiť, že lepšiu pochúťku nemá nikto na Slovensku.

Obec Hiadeľ
leží na južnom svahu Nízkych Tatier, 21 km od Banskej Bystrice. Obec je situovaná v údolí potoka Važna.

Prvá písomná zmienka je z roku 1424. Nad obcou sa nachádza minerálny prameň Hiadeľská kyslá s výdatnosťou 0,05 l/s. Nad prameňom - Pod Javorím, je pamätník padlým v 2. sv. vojne. Dominantou obce je katolícky kostol a kaplnka sv. Františka z Asissi (zač. 19. st.).

Typické plody tunajších lesov sú jahody, čučoriedky, maliny či brusnice. Na svoje si prídu aj milovníci cykloturistiky, pešej turistiky či paraglajdingu.

Príďte
na Hiadlovský Krumplovník si pochutiť na našej originálnej špecialite a ten kto porovnáva Krumplovník – jedinečné Hiadlovské jedlo s haruľou nevie o čom hovorí a odporúčame našu špecialitu na Dňoch obce okúsiť!

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies