Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Jánske ohne nad Šíravou 2020 Vinné - 7.ročník

Jánske ohne nad Šíravou 2020 Vinné - 7.ročník
Termín: 19.06.2020 - 21.06.2020
Téma:
Miesto konania: Vinné, (SR - Košický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.terraincognita.sk
www.youtube.com/watch?v=73EEkddondA
www.youtube.com/watch?v=aYfWdRrL_d4

Popis

Jánske ohne nad Šíravou 2020 Vinné - 7.ročník

V dňoch 19.06.2020 - 21.06.2020 Vinianske jazero, Viniansky hrad, Zrúcaniny kostolíka pod Senderovom.

Obec Vinné v spolupráci so svojimi partnermi a KSK už šesť rokov organizuje jedno z najobľúbenejších podujatí v kraji. Tento rok to teda bude už v poradí 7.ročník osláv Svätojánskej noci, konajúcej sa v blízkosti Vinianskeho jazera. Fakt, že ide o obľúbené podujatie potvrdzuje skutočnosť, ktorá odkazuje na rokmi stúpajúcu nielen jeho návštevnosť, ale aj kvalita programu rozšírenú do dvoch dní. Zároveň sa úmerne zvyšuje aj množstvo a pestrosť atrakcií.

Dávne zvyky a mágia svätojánskej noci láka každoročne k Vinianskemu jazeru tisíce zvedavcov. Najkratšia noc v roku je len jedna, tak si ju vychutnajte v plnej paráde.

Spoznajte v najkraštiu noc roka magické zvyky z čias našich prapredkov. Pálenie svätojánskej vatry v čase letného slnovratu totiž symbolizuje víťazstvo svetla nad tmou. Festival svetla sa teší stále väčšej obľube a v bohatom programe je obvykle aj vzrušujúci výstup na neďaleký Viniansky hrad.

Jánske ohne nad Šíravou - taký názov má program zvykov predkresťanského sveta Slovanov, z ktorých sa mnohé udržali minimálne do 20. storočia. Iba ťažko nájsť vhodnejšie miesto, ako starobylý hrad pri obci Vinné. Práve jeden z tamojších hradných pánov sa údajne učil u najlepších alchymistov a vraj disponoval schopnosťami, na aké poznanie bežného smrteľníka nestačí.

Jánska noc otvára zem na miestach, kde ležia poklady. Má kúzelnú moc a v spojení s Jánskymi ohňami i neopakovateľné čaro. Práve preto v tento čas vo Vinnom priblížia ukážky ľudového liečiteľstva a bylinkárstva.

Uvidíme sa na Jána?

Copyright © 2011 – 2020 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny