Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

ZRUŠENÉ - - - Vôňa agátu - Deň otvorených pivníc Malý Horeš 2020 - XII. ročník

ZRUŠENÉ - - - Vôňa agátu - Deň otvorených pivníc Malý Horeš 2020 - XII. ročník
Termín: 01.08.2020 - 31.08.2020
Téma: VINOBRANIE a VÍNO
Miesto konania: Malý Horeš (SR - Košický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.terraincognita.sk/sk/vona-agatu-den-otvorenych-pivnic

Popis

Vôňa agátu - Deň otvorených pivníc Malý Horeš 2020 XII. ročník

V dňoch 01.08.2020 - 31.08.2020 Malý Horeš - areál vínnych pivníc

XII. ročník kultúrno-gastronomického festivalu s názvom "Vôňa agátu - Deň otvorených pivníc ". Malý Horeš patrí medzi starobylé vinohradnícke obce Horného Medzibodrožia. Leží v juhovýchodnej časti Východoslovenskej nížiny na južnom úpätí Kráľovských kopcov a na mladoštvrtohornej nive Tisy s mŕtvymi ramenami a pieskovými presypmi.

Stredobodom podujatia je ochutnávka vín miestnych vinárov v príjemnom prostredí kvitnúcich a rozvoniavajúcich agátov, konkrétne sa jedná o malohorešské vínne pivnice – najväčší komplex pivníc v celom Medzibodroží a širokom okolí, nachádzajú sa mimo zastavanej časti obce, v agátovom háji, väčšina z nich bola postavená v 16. storočí.

Už dvanásty raz sa otvárajú pomyselné brány vínneho festivalu v Malom Horeši, dedinke neďaleko Kráľovského Chlmca, takmer na hraniciach s Maďarskom.

Jeden z najkrajších kútov nášho kraja ožíva na jar nielen aktivitou svojich obyvateľov. Agátový háj, skrývajúci viac ako 380 pivníc, vyhĺbených do tufu a andezitu, sa odeje do bielych kvetov a priláka milióny včiel. Stojíte uprostred a cítite sa ako v úli. Slnko rozpaľuje líca, všade okolo sa do bzučania včiel mieša smiech spokojných návštevníkov, ktorí práve objavili čaro najstarších odrôd viniča, pestovaného na našom území.

Predstavte si – je horúci jarný deň, slnko sa z plnej sily opiera do zeme a z nej sa šíria omamné vône. Hra tieňov v agátovom háji vytvára ilúziu úplne iného miesta. Vôňa rozkvitnutého agátu rozptyľuje zmysly. Zrazu počuť šum vetra – alebo je to more? Neisto sa obzeráte, všade naokolo sú do tufu vytesané pivnice, ich priečelia z úhľadných plochých kameňov. A v nich vinári. Majstri svojho remesla, ktoré sa dedí z otca na syna, aby sa zachovala pamäť dedov.

Polyhos je nielen meno bájneho hrdinu, ale aj názov viniča, ktorý sa tu pestuje už od avarských čias.

Copyright © 2011 – 2021 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny