Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

NOVÉ - - - Skalné obydlia Brhlovce 2020 - unikátna prehliadka vysunutej expozície

NOVÉ - - - Skalné obydlia Brhlovce 2020 - unikátna prehliadka vysunutej expozície
Termín: 01.04.2020 - 30.10.2020
Téma: KULTÚRA
Miesto konania: Brhlovce (SR - Nitriansky kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: regiontekov.info
www.muzeum.sk/skalne-obydlia-brhlovce.html

Popis

Skalné obydlia Brhlovce 2020 - unikátna prehliadka vysunutej expozície

Ľudia v nich stále bývajú. Skalné obydlia v obci Brhlovce sú slovenským unikátom, o ktorom málokto tuší!!!

Komplex skalných obydlí vytesaných do tufu je absolútnym unikátom.

Pri myšlienke na to, že v 21. storočí niekto na Slovensku ešte stále býva v jaskyniach, by ste sa pravdepodobne len chytali za hlavu. Skalné obydlia sú pritom slovenským unikátom a nájdete ich v obci Brhlovce východne od Levíc.

Pôvod skalných obydlí
Pôvod na Slovensku ojedinelých skalných obydlí nie je jednoznačný. Niektorí autori ich spájajú s možnosťou úkrytov pred Turkami v 16. storočí, iní ich pôvod viažu k hospodárskej činnosti domáceho obyvateľstva. Isté je, že rozvoj skalných obydlí v 18.storočí priamo súvisí s prudkým rozvojom kamenárstva v Brhlovciach. Ten nastal v roku 1756, keď Anton Körmöndy, richtár Kremnice a jeden z najbohatších ľudí v Uhorsku, si dal od talianských majstrov postaviť v Brhlovciach neskorobarokový kaštieľ. Práve od talianskych majstrov sa naučili Brhlovčania veľkej zručnosti pri obrábaní kameňa. Po odchode talianských majstrov začali v Brhlovciach vznikať kamenárske dielne a ťažba kameňa sa rozbehla vo veľkom. Skalné obydlia vznikali práve na miestach, kde bol kameň vyťažený. Dá sa povedať, že skalné obydlia sa nachádzajú na území bývalého kameňolomu.

Skalné obydlia, ktoré možno nájsť najmä v uličke Šurda, pochádzajú prevážne z 18. až 20. storočia. V minulosti veľká časť z nich slúžila aj ako obytné priestory. Vďaka stabilným klimatických podmienkam tam v zime nikdy nemrzlo a v lete zase bolo príjemne chladno.

Múzeum
Expozícia Tekovského múzea – Dvor č.142, ktorá je umiestnená v dome z roku 1932 a v zadnej časti jeho dvora v miestnostiach vysekaných do tufovej skaly, dokumentuje svojrázny spôsob bývania v tomto regióne. Medzi zaujímavé exponáty tejto expozície patria kamenárske nástroje, ľudový nábytok, hrnčiarske výrobky, kuchynský inventár. Expozícia ľudového bývania je vysunutou expozíciou Tekovského múzea v Leviciach.

Dvor č. 142 obdržal medzinárodné ocenenie za záchranu a obnovu architektonickej pamiatky Europa Nostra 1993.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies