Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

NOVÉ - - - Fraňove pletky 2020 - večerná zážitková prehliadka hradu Strečno

NOVÉ - - - Fraňove pletky 2020 - večerná zážitková prehliadka hradu Strečno
Termín: 08.08.2020
Téma: KULTÚRA
Miesto konania: Strečno - hrad (SR - Žilinský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.pmza.sk

Popis

Večerná prehliadka hradu Strečno

"Fraňove pletky" je názov večernej zážitkovej prehliadky, ktorá sa bude konať 8. augusta na hrade Strečno.

Najnavštevovanejšia expozícia Považského múzea v Žiline je počas letných prázdnin otvorená každý deň. Hoci tento rok nebudú tradičné nočné prehliadky, organizátori sa predsa len rozhodli potešiť svojich návštevníkov a pripravili pre nich niečo špeciálne. Druhú augustovú sobotu ich čaká príbeh najznámejších majiteľov hradu Žofie Bosniakovej a Františka Vešeléniho. „Manželia vedú celkom pokojný život. Keď však do služby na hrad zavítajú dve nové, domýšľavé slúžky, Terezka a Marianka, takmer všetko je zrazu hore nohami... Bol Fraňo skutočne neverný alebo sú to len klebety? Príďte sa na vlastné oči presvedčiť, ako nevinné povedačky už v minulosti hýbali svetom a vychutnajte si jedinečnú atmosféru večerného hradu,“ pozýva autorka scenára Katarína Maršalová z divadelno-hravého zoskupenia RAZCA, ktoré pôsobí pri Považskom múzeu v Žiline.

Počas prehliadky uvidia záujemcovia všetky tajomné zákutia stredovekého hradu. Lákadlom bude určite zrekonštruovaná kaplnka, kde sa nachádza figurína Žofie Bosniakovej. V sakristii sú dokonca vystavené kamenné fragmety z jej náhrobnej platne. „Svätica zo Strečna, ako je často nazývaná, bola najvýraznejšou osobnosťou spájanou s hradom Strečno a preto sme sa rozhodli venovať túto prehliadku práve príbehu jej života s Františkom Vešelénim. Bola to veľmi srdečná, štedrá a obetavá žena, ktorá bola obľúbená aj medzi poddanými. Venovala im nielen čas, ale i peniaze a pomáhala všetkým, ktorí to potrebovali. Jej manžel bol často na cestách a tak vznikali rôzne dohady, ktoré sa stali námetom aj na našu prehliadku,“ doplnila správkyňa hradu Strečno Katarína Repáňová.

Na prehliadku je možné ísť len v rúšku a dodržiavať hygienické pokyny. Vstupy sú každú pol hodinu od 18.00 do 21.00, počet osôb je obmedzený. Cena základného vstupného je 6,60 €, zľavnené vstupné bude za 3,30 €. Lístky bude možné zakúpiť len prostredníctvom www.predpredaj.sk.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies