Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

NOVÉ - - - Gajdošská izba Nitra - výstava

NOVÉ - - - Gajdošská izba Nitra - výstava
Termín: 07.09.2021 - 30.06.2022
Téma: KULTÚRA
Miesto konania: Nitra (SR - Nitriansky kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.matica.sk
www.facebook.com/dmsnitra

Popis

Gajdošská izba Nitra - výstava

Podujatie sa realizuje s finančnou podporou mesta Nitra v rámci oblasti „Rozvoj udržateľného cestovného ruchu v novej kvalite“. Návštevníci si môžu prehliadku objednať vopred aj mimo bežné otváracie hodiny. Viac informácií k aktualizovaným otváracím hodinám a jednotlivým sprievodným programom výstavy môžu záujemcovia sledovať na webovej stránke Matice slovenskej alebo Facebook stránke Domu Matice slovenskej v Nitre.

Informácie:

Dátum a miesto: september 2021 – jún 2022, Dom Matice slovenskej v Nitre, Dolnočermánska 737

Pútavé videá predstavujúce gajdy či slávnostný ženský ľudový odev, fotokútik Obleč sa do kroja, audiovizuálne ukážky, ukážky hier naživo, vzdelávacie semináre či tvorivé dielne…. to je iba malý zlomok predstavujúci výstavu Gajdošská izba v novom šate.

Výstava Gajdošská izba je po svojich putovných výstavách opäť prístupná verejnosti. Podujatia ako Nitra, milá Nitra, Nededské dni, Hodové slávností vo Veľkom Kýri, Matičné slávnosti v Čakajovciach, všade tam už počas leta a na začiatku jesene mohli návštevníci vidieť časť expozície aktuálnej výstavy. Od septembra ju Dom Matice slovenskej v Nitre na dlhší čas opäť sprístupňuje verejnosti vo svojich priestoroch.

Zapožičaná expozícia z Veľkého Zálužia ponúka svoju novú rozšírenú výstavnú plochu, ktorá spracováva tému gajdošskej tradície Nitry a okolia ako jedného z významných centier gajdošskej kultúry na západnom Slovensku. Výstava taktiež predstavuje zbierkový fond spojený so známym gajdošom Jozefom Antalíkom a jeho pokračovateľov vo Veľkom Záluží. Krojová časť expozície približuje pracovný a svadobný ľudový odev a ľudové odevy z obcí Hájske, Výčapy – Opatovce, Obyce, Lehota a Veľké Zálužie. Ide o originálne pôvodné zachované zbierky. Špecifikom výstavy je aj porovnanie zdanlivo podobných krojov obcí Lehota, Jarok a Veľké Zálužie. Návštevníkov zaujmú aj nové digitálne spracovania zbierkového fondu či zaujímavý fotokútik Obleč sa do kroja.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies