Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Remeslo má modré dno 2022 Bytča

Remeslo má modré dno 2022 Bytča
Termín: 16.03.2022 - 26.09.2022
Téma: KULTÚRA
Miesto konania: Bytča (SR - Žilinský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: pmza.sk

Popis

Remeslo má modré dno 2022 Bytča

Dňa 16.03.-26.9.2022 | Výstavy

Považské múzeum bude v Sobášnom paláci v Bytči prezentovať výstavu Remeslo má modré dno. Je to jedna z najúspešnejších výstav Východoslovenského múzea v Košiciach, ktorá sa venuje vývoju a prehľadu remesla modrotlače na našom území od 18. do 21. storočia.

„Okrem pestrej škály modrotlačovej tvorby z východného a stredného Slovenska, návštevníci budú môcť vidieť aj modrotlačiarsku dielňu doplnenú pestrými ukážkami drevených foriem zo zaniknutých dielní. Popri ukážke modrotlačových vzorkovníkov sú na výstave zastúpené aj viaceré ukážky modrotlače na ženskom odeve z vybraných slovenských regiónov. Určite zaujme prepracovanosť a grafická precíznosť modrotlačového vzoru vzkriesenie Krista na textile z roku 1768, ktorý sa stal inšpiráciou pre súčasných modrotlačových návrhárov. Z hľadiska výberu motívu na modrotlačových formách upúta rokoková forma Adama a Evy svojou charakteristickou kompozíciou,“ priblížila autorka Ľudmila Mitrová z Východoslovenského múzea v Košiciach.

Modrotlač sa stáva vyhľadávanou a znovu nájdenou tradičnou technikou v 21. storočí. Súčasťou výstavy budú súčasné moderné látky modrotlačiarov Petra Trnku a Mateja Rabadu a taktiež tvorba módnych dizajnérok Jany Gavalcovej a Mišeny Juhász. Záujemcovia si budú môcť odniesť nielen estetický zážitok z výstavy, ale i hodnotný suvenír vo forme módnych doplnkov, šperkov, brošní či keramických výrobkov navrhnutých špeciálne k výstave.

"Teší nás, že v priestoroch Sobášneho paláca bude inštalovaná práve táto výnimočná výstava. Návštevníci tak budú počas prehliadky renesančnej stavby obdivovať aj vyše 500 zbierkových predmetov s modrotlačovou tematikou. Cez hlavnú sezónu pripravujeme pútavé sprievodné podujatia so slovenskými modrotlačiarmi. Chýbať nebudú ani tvorivé dielne zamerané špeciálne pre deti a školské zariadenia,“ pozýva správkyňa Sobášneho paláca Andrea Turčáková.

Výstava Remeslo má modré dno bude v Sobášnom paláci v Bytči prístupná od 16. marca do 26. septembra počas bežných otváracích hodín. Viac informácií nájdu návštevníci na www.pmza.sk.

Copyright © 2011 – 2023 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies