Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Vienok a Vienkári 2022 Petržalka

Vienok a Vienkári 2022 Petržalka
Termín: 30.06.2022
Téma: KULTÚRA | ĽUDOVÉ ZVYKY a TRADÍCIE
Miesto konania: Bratislava - Petržalka (SR - Bratislavský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: kulturavpetrzalke.sk/podujatie/vienok-a-vienkari

Popis

Vienok a Vienkári 2022 Petržalka

Miesto: Bratislava - Petržalka, Dom kultúry Zrkadlový háj
Termín: 30.06.2022 | 19:00 - 23:00 hod.

Záverečné vystúpenie DFS Vienok spojené s rozlúčkou odchádzajúcich súboru.

Detský folklórny súbor VIENOK vznikol v roku 1968 , je najstarším detským folklórnym súborom v Bratislave . Od začiatku stojí na čele pani Mgr. art. Helena Jurasovová.

Súbor každoročne navštevuje okolo 120 detí vo veku 5 – 18 rokov , ktoré pracujú v šiestich vekových skupinách. Príznačné pre súbor je komplexná múzická výchova, založená na prepojení tanečného, speváckeho a hereckého prejavu, vďaka čomu dostali deti možnosť účinkovať v predstaveniach opery i činohry.

Súbor má v repertoári choreografie z rôznych kútov Slovenska /Zemplín, Šariš, Orava, Terchová, Podpoľanie, Horehronie, Ponitrie, Myjava, Liptov, Záhorie, Vajnory, Habura, Skalica, Trenčín/ ale najmä Záhoria. Repertoár zo Záhoria je realizovaný na základe vlastných výskumov. Piesne pochádzajú zo spevníkov prvého slovenského profesionálneho operného speváka Dr. Janka Blahu, rodáka zo Skalice, zberateľa ľudových piesní a otca Heleny Jurasovovej.

Súbor dosiahol významné úspechy na domácich a zahraničných podujatiach a festivaloch ako - Východná, Detva, Myjava, Likavka, Strážnica, Detský Prešov - kde získal významné ocenenia, strieborná medaila FF Východná a 10-krát získal hlavnú cenu na celoslovenskej prehliadke detských kolektívov v Prešove.

V zahraničí reprezentoval Slovensko na medzinárodných folklórnych festivaloch – Maďarsko, Poľsko, Rakúsko, Anglicko, Taliansko, Juhoslávia, Švajčiarsko, Fínsko, Francúzsko, Kanada, Turecko, Maroko, Nemecko, Portugalsko, Ukrajina, Česko, Macedonsko.

Vo Vienku sa za tie roky vystriedalo vyše 1 000 detí, dnes je to už druhá generácia Vienkárov. Úspechy našich odchovancov možno vidieť na predstaveniach Lúčnice, SĽUK-u, Gymniku, Techniku,Ekonómu, ale aj v SND na Novej scéne a iných profesionálnych scénach.

Dnes súbor vedie pani Mgr. Dana Blahová spolu so svojimi dcérami Mgr. Janou Blahovu a Barborou Blahovou. Pedagógmi súboru su študenti tanečnej katedry VŠMU v Bratislave.Súbor sídli v Krasňanoch v Univerzálnom dome tanca na Peknej ceste 2 v Bratislave. Má svoju vlastnú kapelu, v ktorej hrajú tanečníci súboru.

Súbor za roky svojej existencie vyrástol na popredný bratislavský folklórny kolektív so širokou členskou základňou, bohatou činnosťou, bohatým repertoárom, krojovým parkom a vedie svojich členov k láske k ľudovým tradíciám. Vychováva tanečníkov pre Lúčnicu, kde za roky existencie tancovalo vyše 30 našich odchovancov.

Vienok je najstarších detským folklórnym súborom v Bratislave a patrí medzi špičku detského folklóru.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies