Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Sen a hra 2022 Žilina

Sen a hra 2022 Žilina
Termín: 08.07.2022 - 31.08.2022
Téma: KULTÚRA
Miesto konania: Žilina - Budatínsky hrad (SR - Žilinský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.pmza.sk

Popis

Sen a hra 2022 Žilina

V dňoch 8.7.-31.8.2022

Budatínsky zámok je zámok alebo hrad v širšom zmysle, ktorý sa nachádza v Žilinskej mestskej časti Budatín, pri sútoku riek Váh a Kysuca. Je zachovalý a sprístupnený verejnosti. Sídli v ňom Považské múzeum.

Považské múzeum sprístupní v piatok 8. júla originálnu výstavu Sen a hra, ktorá predstaví výber z dlhoročnej tvorby bábkarky a drotárky Martiny Piatkovej.

Okrem diel z drôtu návštevníci uvidia aj autorkine vtipne a snovo poňaté voľné kresby s rozprávkovými postavičkami, návrhy na ilustrácie a bábky z divadelného predstavenia Peter Pan.

„Hravosť a rozprávkový charakter imaginácie sú autorke nanajvýš blízke. Popri bravúrnej, spontánnej kresbe drôtom, ktorou sa vyznačujú najmä jej drôtené reliéfy, si Martina Piatková vytvorila aj vlastnú techniku vypletania, aplikovanú zväčša na samostatné figurálne objekty. Jej východiskom sú rôzne hrubé zväzky včelárskych alebo hliníkových drôtov stočených do tvaru jednoduchého kvetu s veľkými lupeňmi. Od tohto esteticky efektného konštrukčného prvku je následný výplet tvorený jednotlivými prútmi zväzku, prevažne technikou šitej čipky,“ približuje kurátor výstavy – historik umenia Považského múzea Zdeněk Hogh.

V autorkinej tvorbe však nájdeme nielen drôtené diela. Do jej tvorivého portfólia patria aj profesionálne návrhy scén a bábok pre divadelné predstavenie Peter Pan v divadle Bajka v Českom Těšíne, z ktorých niektoré nájdu záujemcovia aj na samotnej výstave. Výstava Sen a hra sa nachádza v Drotárskom pavilóne a pre verejnosť bude prístupná do 31. augusta 2022.

Tešíme sa na Vašu návštevu!

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies