Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

365. Radvanský jarmok 2023 Banská Bysrica

365. Radvanský jarmok 2023 Banská Bysrica
Termín: 08.09.2023 - 09.09.2023
Téma: JARMOKY, TRHY a HODY
Miesto konania: Banská Bysrica (SR - Banskobystrický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: bbonline.sk

Popis

365. Radvanský jarmok 2023 Banská Bysrica

Termín: 8.-10.9.2023

Jarmok sa uskutoční v termíne 8. až 10. septembra 2023, prvé stánky a zábavné atrakcie sa už tradične otvoria v predvečer jarmoku, vo štvrtok 7. septembra 2023

365. Radvanský jarmok
25. Trh ľudových remesiel

V septembri si tradičný Radvanský jarmok zapíše svoje 364. pokračovanie. Po vynútenej prestávke v roku 2020 a čiastočne obmedzenom uplynulom 363. ročníku v roku 2021, sa má tentokrát jarmok vrátiť bez obmedzení v plnom rozsahu.

Tak ako už celé stáročia, aj tentokrát sa termín jarmoku prispôsobuje dátumu cirkevného sviatku narodenia Panny Márie.

V septembri si tradičný Radvanský jarmok zapíše svoje 364. pokračovanie, ktoré prichádza po historicky len druhej prestávke v jeho organizácii!!! Tu v minulosti spôsobila druhá svetová vojna a v roku 2020 pandémia koronavírusu.

Tak ako už celé stáročia, aj tentokrát sa termín jarmoku prispôsobuje dátumu cirkevného sviatku narodenia Panny Márie.

Radvanský jarmok patrí k najobľúbenejším podujatiam v našom meste. Banskobystričania i návštevníci sa môžu tešiť na bohatý kultúrny program i dobré jedlo. Dôležitou súčasťou sú remeselníci, ktorí každoročne predvádzajú svoje umenie.

Radvanský jarmok bol jeden z najznámejších a najväčších v celom Hornom Uhorsku. Pôvodne sa konal v mestečku Radvaň neďaleko Banskej Bystrici. Najucelenejší a najkrajší opis Radvanského jarmoku nám zanechal vo svojich spomienkach na detstvo spisovateľ Gustáv Kazimír Zechenter Laskomerský.

Popisuje, ako prichádzali jarmočníci z Novohradu, Hontu, Podpoľania aj z ďalekých „dolných zemí” a nosili svoje výrobky – hrnčiarske, garbiarske, tkáčske, syrárske a rezbárske.

Radvanský jarmok sa odlišoval od iných jarmokov na území Slovenska ťapnutím dievčat po zadku drevenou vareškou. Dodnes sa zachoval zvyk kúpiť si na jarmoku varešku a okoloidúce dievčatá ťapnúť po zadku. Prečo práve tento zvyk charakterizoval Radvanský jarmok, žiaľ ani dnes historici nevedia s istotou povedať, prečo práve varešky symbolizujú tento jarmok.

Ani 365. Radvanský jarmok 2023 nezostane svojej povesti nič dlžný. Mesto Banská Bystrica pripravuje pestrý kultúrny program, v spolupráci s viacerými inštitúciami aj špecializované výstavy a organizuje tiež stále sa rozširujúci trh ľudových remesiel.

© Autorský článok napísal:
Folklorfest.sk

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies