Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

19. Zimné slávnosti Hornonitria 2023

19. Zimné slávnosti Hornonitria 2023
Termín: 03.02.2023 - 26.03.2023
Téma: SLÁVNOSTI a FESTIVALY
Miesto konania: Prievidza (SR - Trenčiansky kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.rkcpd.sk

Popis

19. Zimné slávnosti Hornonitria 2023

Termín: 03.2.2023 - 26.3.2023,

Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v spolupráci s OZ Hornonitrie pripravuje 19. ročník Zimných slávností Hornonitria, ktoré sa uskutočnia počas mesiacov február a marec 2023.

Jednotlivé podujatia Zimných slávností vás prevedú tradíciami fašiangového i pôstneho obdobia.

Ľudové umenie vám predstaví keramikár Rastislav Haronik, ale aj ďalší majstri remeselníci pravnianskej doliny, zvyky, piesne a tance folklórne skupiny a detské folklórne súbory.

Podujatie obohatia spevácke skupiny karpatských Nemcov a pozvaní hostia FS Vagonár z Popradu a DFS Borinka z Nitry.

Zabezpečuje
Mgr. Martina Richter; 0901 918 823; folklor@rkcpd.sk

Organizátor
Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi a OZ Hornonitrie

Tlačová správa
--------------------------------------------------------
Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK, OZ Hornonitrie a obce pravnianskej doliny pripravujú 19. ročník Zimných slávností Hornonitria. Tradičný cyklus podujatí venovaný ľudovej kultúre a jej prejavom vo fašiangovom i pôstnom období sa uskutoční od 3. 2. do 26. 3. 2023.

Cieľom tohto ojedinelého projektu, ktorý spája do jedného celku sedem tematicky príbuzných podujatí, je nielen doplnenie ponuky kvalitnej kultúry pre obyvateľov a návštevníkov obcí pravnianskej doliny, ale i mapovanie, zachovávanie a šírenie ľudovej kultúry ako nášho cenného dedičstva po predkoch.

Otvorenie Zimných slávností sa bude konať v piatok 3. februára 2023 o 17:00 h v obradnej miestnosti Obecného úradu v Nitrianskom Pravne. Jeho súčasťou bude vernisáž výstavy z diela keramikára Rastislava Haronika, majstra ÚĽUV-u pri príležitosti jeho životného jubilea. Súčasťou výstavy bude fajansa, školské diela autora a tvorba pre ÚĽUV, práce z výročných výstav a súčasná tvorba. Výstava potrvá do 24. 3. 2023.

V sobotu 4. februára 2023 o 18:00 h sa uskutoční 30. ročník Zimných slávností folklóru v Kultúrnom dome v Pravenci. Fašiangové zvyky, piesne a tradičnú fašiangovú zábavu v maskách prinesú vo svojich programoch folklórne kolektívy z pravnianskej doliny, ale i pozvaní hostia z celej hornej Nitry.

Súzvuky je názov podujatia, ktoré je venované speváckym skupinám spolkov karpatských Nemcov, ktoré pôsobia na území pravnianskej a handlovskej doliny a ich hosťom. Toto podujatie sa uskutoční v nedeľu 12. februára 2023 o 14:00 h v Kultúrnom dome v Kľačne. Hosťom programu bude folklórny súbor Vagonár z Popradu, ktorý predstaví tance karpatských Nemcov. Súčasťou podujatia bude aj škola tanca s lektorom Martinom Krigovským.

Počas ďalšieho víkendu, v sobotu 18. februára 2023 o 15:00 h sa v Kultúrnom dome v Poluvsí uskutoční 22. ročník Pamätnice Jozefa Strečanského. Poslaním podujatia je uchovanie pamiatky folkloristu Jozefa Strečanského a vyhľadávanie talentov-spevákov, neprofesionálnych interpretov ľudových piesní a ich prezentácia pred verejnosťou. Hosťom programu bude rusínske spevácke trio ROSA z Prešova.

Zimné slávnosti Hornonitria budú pokračovať v sobotu 4. marca 2023 o 14:00 h stretnutím remeselníkov na podujatí Majstri pravnianskej doliny v Kultúrnom dome v Malinovej. Súčasťou bude tradičný jarmok, ktorý hudobne spestrí detská ľudová hudba Malá Lubená.

V sobotu 11. marca 2023 o 15:00 h sa v Kostole povýšenia Svätého Kríža vo Chvojnici uskutoční podujatie Pre hriechy sveta mučený, na ktorom zaznejú pašiové a duchovné piesne v podaní folklórnej skupiny Sielnica z Lazian.

Posledným podujatím 19. ročníka Zimných slávností Hornonitria bude Deň detského folklóru, ktorý sa uskutoční v nedeľu 26. marca 2023 o 14:00 h v kultúrno-spoločenskej miestnosti obecného úradu v Nedožeroch-Brezanoch. V programe plnom veselých piesní a hier vystúpia detské folklórne súbory z obcí pravnianskej doliny a okolia. Hosťom bude detský folklórny súbor Borinka z Nitry. Záver programu bude patriť tradičnému vynášaniu Moreny.

Ponuka 19. ročníka Zimných slávností Hornonitria je opäť mimoriadne bohatá. Preto Vás srdečne pozývame navštíviť ponúkané podujatia tohto jedinečného putovného sviatku ľudovej kultúry na hornej Nitre.

Vstup na všetky podujatia je voľný.

Projekt sa koná pod záštitou starostov obcí pravnianskej doliny.

Hlavným partnerom podujatia je Fond na podporu umenia.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Mgr. Martina Richter
Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies