Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

XVI. Palócka Veľká noc na Fiľakovskom hrade 2023 Fiľakovo

XVI. Palócka Veľká noc na Fiľakovskom hrade 2023 Fiľakovo
Termín: 10.04.2023
Téma: JARMOKY, TRHY a HODY | ĽUDOVÉ ZVYKY a TRADÍCIE
Miesto konania: Fiľakovo (SR - Banskobystrický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.kultura.filakovo.sk

Popis

XVI. Palócka Veľká noc na Fiľakovskom hrade 2023 Fiľakovo

Termín: Pondelok, 10. 4. o 10:30
Miesto: Hradný areál Fiľakovo

Viac informácií je hore na plagáte.

Kto sú Palóci?
Palóci (Kumáni) boli turkotatárskou skupinou, ktorá v roku 1090 vpadla do Karpatskej kotliny. Ich pomenovanie má slovanský pôvod zo slova Polovec, ktoré sa pravdepodobne používalo na označenie kumánskych skupín.

Prišli teda spolu s poslednými Pečenehmi. V početnejšom množstve prišli do Uhorska až po svojej porážke Tatármi v juhoruských stepiach v 1. polovici 13. storočia. V r. 1238 žiadal panovník Kumánov knieža Kuthen od uhorského kráľa povolenie prísť do Uhorska, a tak na jar v r. 1239 prišli zvyšky Palócov do Karpatskej kotliny. Po zavraždení kniežaťa Kuthena v r. 1241 odišli na Balkán, ale po tatárskej pohrome ich Belo IV. znovu pozval do Uhorska. V roku 1246 sa už zúčastňujú na jeho ťažení proti Rakúsku. Boli to tzv. bieli Kumáni, odtiaľ ich ruský názov Polovci (plaví) a slovenský názov Plavci. Pomenovanie etnika "Palóci" je teda slovanského pôvodu.

Dostali po nich meno Plaveč dva hrady - jeden v Malých Karpatoch, druhý na severe, na rieke Poprad. Tam bránili Plavci pohraničné záseky proti Čechom, resp. Poliakom. V 40-tych rokoch 13. storočia ich prišlo veľa, preto boli usádzaní aj vo vnútri krajiny. Kráľ Belo IV. ich usadil roku 1245 v okolí Nových Zámkov, ale už v roku 1264 im pre priestupky odobral dediny a usadzoval ich vo vyľudnených a neobývaných, neúrodných častiach krajiny.

Palóci obývajú územie Hevešskej, Boršodskej, Gemerskej a Novohradskej župy. Teda juh Slovenska a sever Maďarska. Kraj, ktorý obývajú, môžeme nazvať aj Palóciou. Pre obyvateľov oblasti má pomenovanie posmešný charakter (https://sk.wikipedia.org/wiki/Pal%C3%B3ci). Ich maďarčina je údajne nepekná (neviem posúdiť, po maďarsky nerozumiem).
Zdroj: https://rachela.blog.sme.sk/c/259010/Co-s-nasimi-Palocmi.html

@ Autorský článok napísal:
Folklorfest.sk

Copyright © 2011 – 2023 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny