Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Kynceľovský deň Paľa Bielika 2024 Banská Bystrica - 3. ročník

Kynceľovský deň Paľa Bielika 2024 Banská Bystrica - 3. ročník
Termín: 20.06.2024
Téma: KULTÚRA
Miesto konania: Banská Bystrica (SR - Banskobystrický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.folklorfest.sk/16754-kyncelovsky-den-pala-bielika-2024-banska-bystrica-3-rocnik

Popis

Kynceľovský deň Paľa Bielika 2024 Banská Bystrica - 3. ročník

Premietanie filmu JÁNOŠÍK
"Paľo Bielik – legenda slovenského filmu"

Dátum: 20.6.2024 o 21:00 hodine.
Miesto: amfiteáter Paľa Bielika v Banskej Bystrici

Organizátori Dní Paľa Bielika pripravili už tretí ročník podujatia Kynceľovský Deň Paľa Bielika 2024. Pripomenieme si túto významnú postavu - zakladateľa slovenskej i československej kinematografie na amfiteátri Paľa Bielika v Banskej Bystrici dňa 20.6.2024 filmom Jánošík z roku 1935.

Známe je, že je zakladateľ slovenskej kinematografie. Avšak málo známe je, alebo si to neuvedomujeme, že nakrútením jeho prvého filmu Jánošík v roku 1935, v ktorom hral titulnú úlohu nastala nová éra v kinematografii u nás. Dovtedy sa hrali iba cudzie filmy. Tak povediac od prvého Bielikovho Jánošíka sa na Slovensku začali hrať aj slovenské filmy.
Legendárny Paľo Bielik, nebol len Jánošík, bol herec, ale bol aj režisér a scenárista, je zakladajúcou osobnosťou slovenskej i československej kinematografie. On vyčnieval a prečnieval nad inými nielen svojou dvojmetrovou výškou, ale aj temperamentom, oduševnením a túžbou vytvoriť dielo, ktoré by tak ako on, vyčnievalo a prečnievalo. To dokázal vo svojich 11. celovečerných a 11. krátkometrážnych filmoch.
Ľudia si Paľa Bielika tak obľúbili, ako pamätníci spomínajú, že bol vysoký ako strom a keď kráčal pri natáčaní po Terchovej, s láskou hovorili, „akoby šla jedľa“. Zjavením sa fotogenického, mrštného Paľa Bielika na striebornom plátne mala odrazu i slovenská vizuálna kultúra to, čo jej doteraz chýbalo. Príroda obdarila chlapca statnou postavou, naplnila dušu citlivosťou, bohatstvom umeleckých vlôh a naliala mu do žíl šťavu svojrázneho slovenského temperamentu.

Vážme si také osobnosti, ako bol Paľo Bielik. Na prvom ročníku podujatia Dni Paľa Bielika 2022 v Kynceľovej vyslovil Ján Styk citát: "Ak raz zabudneme na svoje korene, históriu a tradície, budeme musieť začať úplne odznova! Hlavne so všetkými chybami a bôľmi."

Prečo Kynceľovský?
Nuž v jeho rodnej obci Senica pri Banskej Bystrici sa nenachádzala škola, do ktorej by chodil. Kynceľovú od Senice delí Senický potok. Keď prebehol „lávkou“ ponad potok, už bol v chotári Kynceľová, kde sa nachádzala evanjelická ľudová škola (dnes je tam Obecný úrad). Tu boli jeho začiatky, tu boli jeho prvé divadelné kroky, prvé začiatky! A preto je aj náš, Kynceľovský, i keď nie len náš.

Autor: ©Ján Styk


Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies