Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Stoličné dni 2024 Liptovský Mikuláš

Stoličné dni 2024 Liptovský Mikuláš
Termín: 13.06.2024 - 15.06.2024
Téma: DNI OBCE a MESTA | JARMOKY, TRHY a HODY
Miesto konania: Liptovský Mikuláš (SR - Žilinský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.mikulas.sk

Popis

Stoličné dni 2024 Liptovský Mikuláš

Dátum: 13. – 15. 6. 2024

Stoličné dni 2024
Kultúrno-spoločenské podujatie s bohatým programom, a tradičným jarmočným predajom.

PROGRAM:

Štvrtok (13.6.)
10:00 tradičný jarmočný predaj
16:30 SPEKTRUM
19:00 MINCE VO FONTÁNE

Piatok (14.6.)
10:00 tradičný jarmočný predaj
15:00 ČURBES
15:30 sprievod mestom
16:00 Otvorenie
17:00 Čardáš gang
19:00 Robo Šimko MASSRIOT
20:45 ZUZANA SMATANOVÁ

Moderuje Roman Juraško.

Sobota (15.6.)
08:00 tradičný jarmočný predaj
14:00 FREEZE DANCE CREW – tanečný koncert
15:00 škola tanca STREETDANCE pod vedením tréneriek FREEZE
15:30 Harry Teater PRIADKA a KRÁĽ
17:00 BLACK BAND
19:00 ROCKOVANKA TUBLATANKA REVIVAL
20:30 ROCK THERAPY KABÁT REVIVAL

DOBOVÁ REMESELNÁ ULIČKA
štvrtok – sobota
10:00 prezentácia tvorby a ukážka činnosti remeselníkov Liptova
(Námestie osloboditeľov)

Zmena programu vyhradená.

Mikulášania budú tento rok cestovať v čase. Vrátia sa do obdobia spred 600 rokov, keď im kráľ Žigmund Luxemburský udelil vzácne jarmočné práva. Aj vďaka tomu sa z malého mestečka stalo dôležité obchodné stredisko a centrum diania. Výročné jarmoky boli významným oživením spoločenského života, bývali dvakrát do roka a schádzali sa na nich ľudia zblízka aj zďaleka. Pre mikulášskych remeselníkov to bola najlepšia príležitosť, ako predať svoj tovar a uzavrieť obchody. Dnes vieme, že práve trhové a jarmočné privilégium bolo príčinou rýchleho rozvoja nášho mesta.
Primátor Ján Blcháč preto pri okrúhlom výročí vyhlasuje rok 2024 za Rok remesla s podtitulom 600 rokov jarmokov v Liptovskom Mikuláši.

„Počas celého roka budeme vzdávať hold našim predkom a ich precíznej práci, no nezabudneme ani na súčasných majstrov svojho remesla. Tematickým rokom chceme tiež ukázať mladším generáciám, ako sa kedysi žilo v Mikuláši, akými remeslami sa tunajší ľudia živili a ako ovplyvnili ich prosperitu trhy a jarmoky. Mikulášania sa môžu tešiť na bohatú ponuku nových alebo inovovaných podujatí,“ naznačil šéf radnice.


Stoličné dni budú dobové
Okrúhle 600. výročie získania jarmočných práv vychádza na jún, kedy sa v našom meste konajú tradičné Stoličné dni. Pre radnicu je to skvelá príležitosť na ich modernizáciu. Tento rok bude obľúbené jarmočné podujatie dýchať stredovekou atmosférou. Do vtedajšieho života vtiahne návštevníkov autentická rekonštrukcia a remeselnú uličku mesto povýši na dobovú.
„Na Námestí osloboditeľov sa rozložia stredoveké šiatre s tovarom od výmyslu sveta, dobový hlásnik bude informovať o hľadaných zbojníkoch a nariadeniach Liptovskej stolice. Okoloidúci sa aj vďaka výzdobe a dedinčanom v sedliackych kostýmoch budú cítiť ako v pravej stredovekej dedinke,“ opísal primátor Blcháč.


Ožijú staré aj nové trhoviská
Trhová vrava, remeselníci, domáce výrobky a príjemné umelecké vystúpenia spestria život na dvoch najväčších mikulášskych sídliskách. Komunitu na Nábreží zblíži nové podujatie na Námestí Ústavy SR pred Domom Matice slovenskej, Podbrezinčania utužia vzťahy na tržnici pri futbalovom štadióne.
„Chceme zapojiť miestne komunity a vytvoriť pre ne priestor, kde budú chcieť prísť a prežijú tam príjemný čas so svojimi blízkymi či susedmi.“


Skrz všetky generácie
Kumšt mikulášskych remeselníkov spoznajú všetky generácie od detí v materských a základných školách až po seniorov. Radniční spojili sily s mestskými organizáciami a inštitúciami – Múzeom Janka Kráľa, Základnou umeleckou školou J. L. Bellu, Centrom voľného času, ale aj s Maticou slovenskou, Liptovskou knižnicou G. F. Belopotockého a Liptovským kultúrnym strediskom.
Múzejníci priblížia tému prostredníctvom exteriérových výstav v historickom centre, výtvarnou súťažou, vydaním príležitostnej publikácie či doplnením projektu Historický kompas.
Základná umelecká škola pripraví Dni otvorených dverí spojené s tvorivými dielňami, kde si záujemcovia pri príležitosti Roka remesla vyskúšajú sklomaľbu, keramiku, textilnú tvorbu, drôtovanie, sochárčenie a ďalšie činnosti.
Zamestnanci Liptovskej knižnice budú deťom v školách a seniorom v zariadeniach čítať o remeslách z kníh, v rámci celoslovenského podujatia Je nás počuť budú o remeslách čítať aj z okna knižnice, chystajú tiež tvorivé dielne a tematické podujatia.
Vyvrcholením školských aktivít s remeselnou tematikou bude Festival detskej remeselnej tvorivosti, ktorý pripravuje odbor školstva z mestského úradu.
Workshopy pre verejnosť aj školy zorganizuje Liptovské kultúrne stredisko, deti so vzťahom k remeslám sa tiež môžu prihlásiť do detského denného tábora Šikovníček, ktorý pripravujú zamestnanci strediska počas letných prázdnin.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies