Termín: | 21.09.2024 |
Téma: | VARENIE a PEČENIE DOBRôT |
Miesto konania: | Banská Štiavnica (SR - Banskobystrický kraj) Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky |
Web: |
www.facebook.com/OsvetaZiar/videos/730665891073549/ |
Chute spod Sitna 2024 Banská Štiavnica
Dátum: 21.9.2024
Miesto: Terasa U Blaškov, Počúvadlo
𝑉𝑧̌𝑑𝑦 𝑘𝑒𝑑̌ ℎ𝑜 𝑧𝑎𝑣𝑜𝑛𝑖𝑎𝑠̌ 𝑝𝑟𝑒𝑛𝑒𝑠𝑖𝑒𝑠̌ 𝑠𝑎 𝑣 𝑐̌𝑎𝑠𝑒, 𝑣𝑧̌𝑑𝑦 𝑘𝑒𝑑̌ ℎ𝑜 𝑜𝑐ℎ𝑢𝑡𝑛𝑎́𝑠̌ 𝑠𝑝𝑜𝑚𝑒𝑛𝑖𝑒𝑠̌ 𝑠𝑖 𝑛𝑎 𝑠𝑣𝑜𝑗𝑒 𝑘𝑜𝑟𝑒𝑛𝑒.
Jedlo je odjakživa súčasťou našich životov. Sprevádza rôzne sviatky, rituály. Spája rodinu, či už pri nedeľných obedoch u starkej, alebo typickej Štedrovečenej večeri. Je prirodzené, že sa stáročiami vyvíjalo. Obsah hrncov sa odvíjal od životnej úrovne, ročného obdobia, úrodnosti pôdy a výnosnosti plodín. Zmeny v stravovaní ovplyvnili aj aktuálne trendy a udomácňovanie zahraničných plodín na Slovenku.
Pri pojme tradičné slovenské jedlo, si asi každý automaticky spomenie na bryndzové halušky. Zemiaky, jedna zo základných surovín pre výrobu halušiek sa však vo veľkom začali na území Slovenska pestovať až začiatkom 19. storočia. Bryndza sa k nám dostala o čosi skôr, valašskou kolonizáciou v 15. storočí. V slovenskej kuchyni sa úplne udomácnila až v 17. storočí. Oveľa skôr boli u nás konzumované rôzne kaše či husté polievky. Strave dominovali strukoviny, polievky a nájdete ich aj v tomto receptári. Na stravovaní v okolí banských miest sa odzrkadlilo vytváranie nemeckých enkláv, mestské prostredie a celkovo odlišný spôsob života od vidieckeho obyvateľstva. Rôzne jedlá a nápoje, ktoré sa postupne udomácnili, so sebou do Banskej Štiavnice prinášali aj študenti Banskej školy. Pravdepodobne prostredníctvom študentov sa do Štiavnice dostal aj nápoj Krampampuli, alebo Krampampula. Názov je odvodený od nemeckého slova krampus, čiže čert. Tento nápoj je známy aj v iných kútoch Európy, napríklad v Maďarsku či Nemecku.
Pri príprave receptára sme prelistovali niekoľko rodinných pokladov, veľmi starých, ručne písaných kuchárskych kníh. Spísali sme aj ústne tradované rodinné recepty predávané z generácie na generáciu. Zaradili sme sem napríklad recepty na krampne, či na spodku do chrumkava zapečené a od vrchu naparené buchty. Väčšinu z nich sme odprezentovali pri Počúvadlianskom jazere na Terasa u Blaškov, kde pani Ľudmila Blašková spolu so svojim tímom uvarila to najlepšie z Chutí spod Sitna. Medzi absolútne hviezdy patrili tradičné Bacekýchle. My sme sa rozhodli pripraviť vám krátky videorecept práve na ne.
Ak máte záujem o brožúrku všetko potrebné sa dozviete na https://www.osvetaziar.sk/chute-spod-sitna/
A možno Vás nejaký recept prenesie v čase ... .
Laura Mikulová
samostatná odborná zamestnankyňa POS ZH
Video nájdete aj na: https://www.youtube.com/watch?v=d-iycZyKHPo