Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Deň bielych ruží 2024 Handlová

Deň bielych ruží 2024 Handlová
Termín: 10.08.2024
Téma: KULTÚRA
Miesto konania: Handlová (SR - Trenčiansky kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.handlova.sk/novinka/90081/spomienka-na-banikov?utm_source=moderneobce.sk

Popis

Deň bielych ruží 2024 Handlová

Dátum: dňa 10. augusta o 10:00 hod.

Deň 10. august je zapísaný v slovenskom kalendári ako pamätný deň - Deň obetí banských nešťastí Slovenskej republiky. Tento pamätný deň reaguje najmä na banícku tragédiu, ktorá sa udiala v pondelok 10. augusta 2009 v bani Handlová. Pre banícke mesto má tento pamätný deň špeciálny význam a názov - Deň bielych ruží. Každoročne si tento pamätný deň v Handlovej pripomínajú zástupcovia mesta, ústavní činitelia, predstavitelia samospráv, inštitúcií a verejnosť. Biele ruže nájdeme na pamätníkoch baníkom po celom Slovensku. Banícke združenia a cechy Slovenska biele ruže prijali za symbol pamätného dňa.

Aj v tomto roku sa dňa 10. augusta o 10:00 hodine uskutoční v meste Prievidza pred sochou baníka na Ul. A. Hlinku pietna spomienka na obete banských nešťastí. Deň, ktorý pripomína dôležitosť bezpečnosti a ochrany života pri práci v baníctve, príležitosť na zjednotenie a vyjadrenie vďaky a solidarity s rodinami obetí.

Pamätný deň vznikol ako reakcia na výbuch v bani, ku ktorému došlo 10. augusta 2009 v Handlovej. Toto najväčšie nešťastie v histórii priemyselnej ťažby na Slovensku si vyžiadalo životy 9 baníkov a 11 záchranárov. Na pamiatku týchto, ako aj stoviek ďalších obetí banských nešťastí na slovenskom území, kladieme 10. augusta pri pamätníkoch biele ruže. Biela farba lupeňov symbolizuje nevinnosť a zelená farba lístkov predstavuje nádej, že sa takéto tragédie už nebudú opakovať.

Každoročne je pamätník baníkov obsypaný ružami

Pamätník baníkov na Ul. 29. augusta v Handlovej si ľudia spontánne vybrali v roku 2009 ako miesto piety a spomienky. Pamätník je spomienkou na štrajk z roku 1917. Dielo akademického sochára Jozefa Mazana bolo vytvorené pri príležitosti 50. výročia prvého štrajku a bolo v správe vtedajších baní. Z jeho pôvodného miesta na Hladovom námestí na Štrajkovej ulici bol v jarných mesiacoch 2009 vďaka úsiliu vtedajšieho vedenia mesta a Handlovského baníckeho spolku premiestnený na Ul. 29. augusta. Po baníckej tragédií z 10. augusta 2009 sa stal miestom stretnutia a spomienkou na všetkých zosnulých baníkov. Položením bielej ruže vzdávajú ľudia úctu baníkom aj z iných miest, ktorí zahynuli pri výkone svojho povolania v baniach na celom Slovensku. Pre mesto je vzácne, že banícke spolky a cechy na území Slovenska tento symbol prijali a v rôznych kútoch baníckych miest sú banícke pamätníky ovenčené bielymi ružami. Symboliku ruže – biela farba ako symbol nevinnosti a zelená farba nádeje, aby sa takáto tragédia už nikdy nestala - nachádzame vo viacerých kútoch Slovenska. Pamätník je prístupný z hlavnej cesty I/9 v Handlovej a je možné pristavenie aj pre motorizovanú verejnosť. Rok po tragédii (2010) bola osadená pri pamätníku pamätná tabuľa, ktorú vytvoril Handlovčan, akademický maliar Rudolf Cigánik.

Informácie o pamätnom dni Slovenskej republiky – Dni obetí banských nešťastí

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky na svojom rokovaní dňa 26. 10.2010 schválili návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon NR SR č.241/1993 Z.z. o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch v znení neskorších predpisov, na vyhlásenie pamätného dňa - 10. august Deň obetí banských nešťastí. Návrh podporilo z prítomných 136 poslancov 129, pričom siedmi sa zdržali a jeden poslanec nehlasoval. Žiadny z poslancov tento pamätný deň nespochybnil a nezahlasoval proti. Zákon nadobudol účinnosť 1. apríla 2011. Predkladaný návrh zákona podporili a iniciovali najmä Združenie baníckych spolkov a cechov Slovenska, ktoré zastrešovalo 14 stavovských združení (POZN.: V roku 2024 združuje 42 baníckych spolkov a cechov na Slovensku), Slovenská banská komora, Slovenská banská spoločnosť, Odborový zväz pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu a banské mestá Handlová, Prievidza, Pezinok, Banská Štiavnica, Spišská Nová Ves, Rožňava, Veľký Krtíš.

Copyright © 2011 – 2025 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies