Termín: | 01.01.2014 - 31.12.2014 |
Téma: | KULTÚRA |
Miesto konania: | Tvrdošín (SR - Žilinský kraj) Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky |
Web: | www.tvrdosin.sk |
Maliarka Oravy
Akademická maliarka, predstaviteľka realistickej orientácie slovenského výtvarného vývinu 20. storočia.
Rok Márie Medveckej na Orave
pri príležitosti 100. výročia jej narodenia
Vzdelávacie aktivity a tematické tvorivé dielne pre žiakov
základných a stredných škôl.
Oravská galéria
január – december 2014
* Galéria Márie Medveckej
Slávnostné otvorenie expozície pre verejnosť. Expozícia od
otvorenia v roku 1979 predstavuje dielo Márie Medveckej
v reprezentatívnom výbere vo všetkých vývojových etapách
a žánrových okruhoch.
Galéria Márie Medveckej
23.4. – 12.10.2014
* Sprievodca po stálej expozícii Márie
Medveckej – slávnostné uvedenie
Vydanie sprievodcu po stálej expozícii Márie Medveckej
a jeho slávnostné uvedenie pri príležitosti 100. výročia jej
narodenia. Jeho súčasťou bude katalóg malieb a kresieb,
ktoré sú v expozícii zastúpené.
Galéria Márie Medveckej
23.4.2014
* Mária Medvecká – POCTA K JUBILEU
Výstava diel Márie Medveckej z depozitára Oravskej
galérie pri príležitosti 100. narodenia autorky.
Galéria Márie Medveckej,Tvrdošín
23.4. – 12.10.2014
* Oravci v slovenskej kultúre
Tematické podujatie o oravských osobnostiach, medzi ktorými má významné miesto aj akademická maliarka Mária Medvecká. Podujatie je určené žiakom základných a stredných škôl. Oravská knižnica A. Habovštiaka
apríl – október 2014
* „PRÍBEHY“ – korešpondencia a
spomienky priateľov Márie Medveckej
Zostavenie a vydanie bibliofílie pri príležitosti 100. výročia narodenia autorky.
Oravská galéria
apríl 2014
* Inšpirovaní Oravou
Plenér výtvarníkov a fotografov pri príležitosti 100. výročia
narodenia Márie Medveckej.
Oravské kultúrne stredisko, Orava
august 2014
* Odhalenie pamätnej tabule
Slávnostné odhalenie pamätnej tabule na budove Základnej školy Márie Medveckej v Tvrdošíne za osobnej účasti PhDr. Evy Ľuptákovej, riaditeľky OG DK.
ZŠ M. Medveckej, Tvrdošín
10.10.2014
* Moja Orava
Slávnostné uvedenie bibliofílie „PRÍBEHY“ na výstave „Moja Orava“.
Art galéria Shűrger Tvrdošín
11.10. – 16.11.2014
* Biografický leták: Mária Medvecká
Biografický leták o významnej oravskej výtvarníčke vydaný pri príležitosti 100. výročia jej narodenia.
Oravská knižnica A. Habovštiaka
október 2014
* Život a dielo Márie Medveckej
Výstava publikácií z fondu knižnice, ktoré sa tematicky zameriavajú na Máriu Medveckú, jej život a dielo.
Oravská knižnica A. Habovštiaka
október 2014
* Maliarka Oravy
Spomienkové podujatie pri príležitosti 100. výročia narodenia M. Medveckej a výstava oravských výtvarníkov a fotografov pod názvom Inšpirovaní Oravou (výsledok plenéru).
Mestské kultúrne stredisko Tvrdošín
október 2014
* Literárno-historická minikonferencia
k 60. výročiu založenia Literárneho
múzea P. O. Hviezdoslava
V programe konferencie odznie prednáška prof. Júliusa
Rybáka s názvom S Máriou Medveckou za Pavlom Országhom Hviezdoslavom.
Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava
október 2014
* Oravská krajina
Výtvarné tvorivé dielne pre deti, ktoré budú tematicky zamerané na oravskú krajinu a život ľudí v nej. Účastníci dielní sa v úvode oboznámia s krajinomaľbami a portrétmi Márie Medveckej a následne sa budú venovať vlastným tvorivým aktivitám.
Oravská knižnica A. Habovštiaka
október – november 2014
* 100. výročie narodenia Márie Medveckej
Reinštalácia expozície vo Veľkej výstavnej sieni Župného domu v Dolnom Kubíne, ktorá komplexne odprezentuje tvorbu Márie Medveckej dolnokubínskej verejnosti po tridsiatich rokoch.
Oravská galéria
13.11.2014 – 11.1.2015
* Z oravského náčrtníka
Výstava výtvarných prác, ktoré vzniknú v rámci edukačných podujatí.
Oravská galéria
december 2014
Usporiadatelia:
Oravská galéria v Dolnom Kubíne, Art galéria Shűrger Tvrdošín, Mesto Tvrdošín, MUDr. Peter Belan, CSc., Oravská knižnica A. Habovštiaka v Dolnom Kubíne, Oravské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne, Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, ZŠ Márie Medveckej Tvrdošín, Žilinský samosprávny kraj.
Osobnosť roka 2014 - Mária Medvecká
Akademická maliarka, národná umelkyňa (*11.10.1914 Tvrdošín-Medvedzie - †23.04.1987 Bratislava). Detstvo prežila v Medvedzí. Po maturite na Gymnáziu v Košiciach študovala na Učiteľskej akadémii v Bratislave, ktorú ukončila v roku 1934. Vrátila sa na rodnú Oravu, kde 8 rokov učila v Zubrohlave, Tvrdošíne, Jablonke a v Námestove. Popri svojom zamestnaní sa venovala maľovaniu. Krása krajiny, ľudovej architektúry a najmä postavy a tváre ľudí vypĺňali jej skicáre a urýchľovali rozhodnutie o ďalšom životnom poslaní. Keď jej to finančné možnosti dovolili, zapísala sa na Oddelenie kreslenia a maľovania Slovenskej vysokej školy technickej (SVŠT) v Bratislave (1942-1945), kde pôsobili ako profesori G. Mallý, M. Schurmann, A. Struhár a neskôr aj J. Mudroch. Po vojne pokračovala na Akadémii výtvarných umení vo Viedni u profesora Andersena (1945-1946) a na Akadémii výtvarných umení v Prahe u profesora Želibského (1946-1947). Štúdiá ukončila v roku 1948 na Vysokej škole výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave a v tom istom roku tu usporiadala svoju prvú samostatnú výstavu.
Po štúdiách od roku 1950 tvorila na rodnej Orave. Ako maliarka sa venovala figurálnej, krajinárskej a portrétnej tvorbe. Počiatky jej tvorby sú späté s impresionisticko-realistickou orientáciou vo figurálnych kompozíciách.
V tej dobe Orava prežívala rozsiahle premeny. I preto sa prvým maliarskym ateliérom umelkyne stala stavba Oravskej priehrady, kde po takmer dvojročnom pôsobení usporiadala výstavu priamo na pracovisku. Viac diel namaľovala v Kovohutách v Istebnom. Do konkrétneho prostredia stavia ľudí a to bez patetického idealizovania s hlbokým pochopením ich vnútorného sveta. V tom spočíva hĺbka realistického cítenia Márie Medveckej. Maľovala to, čo milovala. K vlastnej maliarskej reči sa dostala úporným hľadaním, zápasmi i objavmi, čo sa neobišlo bez trýznivých pocitov, pochybností a neistoty, sprievodných znakov každej tvorby. Stala sa predstaviteľkou realistickej orientácie slovenského výtvarného vývinu 20. storočia. V tvorbe 60. a 70. rokov sa zamerala na cyklické spracúvanie motívov z Oravy, žánrové portrétne štúdie, figurálne kompozície, krajinomaľby a kvetinové zátišia. V jej tvorbe sa odráža aj SNP a mierová tematika. Vystavovala samostatne v bývalom Československu a zúčastnila sa kolektívnych výstav výtvarného umenia doma i v zahraničí (v Číne, Maďarsku, Nemeckej demokratickej republike - NDR, Poľsku, Rumunsku a ZSSR).
V jej celoživotnom maliarskom diele cítiť hlboký vzťah k rodnému kraju a jeho obyvateľom, i preto sa o nej hovorí ako o kronikárke Oravy, celú svoju tvorbu zamerala na zobrazovanie jej premien.
Mala zmysel pre sociálne cítenie, zaujala ju budovateľská tematika. Bola autorkou návrhu na československú bankovku v nominálnej hodnote 10 korún, ktorá bola v obehu od 1. februára 1961 do 30. júna 1988 a spolu s manželom, akademickým maliarom, Ctiborom Belanom vytvorili aj návrh na československú bankovku v nominálnej hodnote 500 korún, ktorá však nikdy nebola vydaná.
V roku 1979 bola sprístupnená verejnosti trvalá expozícia Oravskej galérie - Galérie Márie Medveckej. Je to autobiografická expozícia z celoživotného diela maliarky.
Dielo Márie Medveckej, za ktoré zožala už počas svojho života uznanie a ocenenie si od polovice minulého storočia získalo svojich obdivovateľov. Popri rozsiahlej umeleckej tvorbe, za ktorú jej v roku 1974 udelili titul národná umelkyňa, sa Mária Medvecká zapájala aj do organizovania kultúrneho života v regióne. Jej výstavy na Orave významne prispeli k formovaniu umeleckého a spoločenského diania i estetických postulátov. S manželom Ctiborom Belanom sa zaslúžili o založenie Oravskej galérie v Dolnom Kubíne v roku 1965 a spolu s ďalšími umelcami aj o vznik Slanického ostrova umenia na Oravskej Priehrade.
Miesto posledného odpočinku Márie Medveckej je na cintoríne v Tvrdošíne-Medvedzí. Autorom náhrobku je akademický sochár Jaroslav Kubička.