Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

VIII. Štrúdľový festival Trhová Hradská 2014

VIII. Štrúdľový festival Trhová Hradská 2014
Termín: 24.05.2014
Téma: VARENIE a PEČENIE DOBRôT
Miesto konania: Trhová Hradská (SR - Trnavský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.trhovahradska.sk/sk/

Popis

VIII. Štrúdľový festival Trhová Hradská 2014

Tradičné podujatie chýrne množstvom štrúdlí najrôznejších plniek a chutí. Podujatie je známe nie len v celom regióne a na Slovensku, ale aj v zahraničí - v susednom Maďarsku.

Do Trhovej Hradskej prichádza každoročne niekoľko tisíc návštevníkov. Vyberajú si štrúdle s makovou, višňovou, jablkovou, tvarohovou, hroznovou náplňou, no aj štrúdle so slanými náplňami – bryndzovou, mäsovou či kapustovou. Výrobcovia štrúdlí počas festivalu každoročne predajú viac, ako tonu tejto špeciality.


Trhová Hradská (maď. Vásárút) je obec na Slovensku v okrese Dunajská Streda.

Symboly obce
Prvé písomné spomienky sú z XIII. storočia. V erbe aj pečati obce sa nachádza rybársky čln nad ním krížom uložené veslo s čaklou, ktoré znázorňuje staré rybárske remeslo, ktoré dobre vynášalo naším predkom.

Pamätihodnosti obce.
V obci je rímskokatolícky kostol sv. Antona Paduánskeho.
Prvé spomienky o drevenom kostole Svätého Juraja sú v listine aj to že kostol zničila povodeň. Tri aj pol desaťročia bohoslužby sa konali vo svätom stane. Neskôr bol postavený kamenný kostol. V roku 1672 bol vysvätený na počesť Svätého Antona, ani tento kostol neslúžil dlho veriacim nakoľko vyhorel. V roku 1757 bol postavený ďalší kostol s tým, istým menom. V roku 1906 bol kostol prerobený a zväčšený.

Obec je v súčasnosti známa tým, že už po ôsmy raz sa v obci snažia každoročne prekonať slovenský rekord v dĺžke ťahanej štrúdle.

Je známe, že k akémukoľvek rekordu je potrebné aj vhodné počasie. A takéto počasie bolo práve vlani počas 7. Štrudľového festivalu. Bolo príjemne teplo a preto sa cesto nelepilo na ruky, tak ženám išla "robota od ruky". Rekordnú štrudlu naplnili makovo - višňovou a orechovo - jablkovou plnkou, pokrájali a upiekli a - zjedli. Nie však ženičky, ktoré ju ťahali, ale návštevníci festivalu.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies