Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

"Keď sa zima opýta..." a súťaž v jedení zemiakovej baby Martin 2014

Termín: 12.10.2014
Téma: ĽUDOVÉ ZVYKY a TRADÍCIE
Miesto konania: Martin (SR - Žilinský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.snm.sk
www.snm-em.sk
www.skanzenmartin.sk

Popis

"Keď sa zima opýta..." Martin 2014

Kde: Múzeum slovenskej dediny v Martine

Keď sa zima opýta - Ukážky tradičného spracovania a využitia poľnohospodárskych plodín, ochutnávky bylinkových čajov. Zemiaky v tradičnej a súčasnej kultúre, zemiaková kuchyňa, súťaže v pečení a jedení zemiakovej baby.

Chcete vedieť, ako si urobiť zásoby na zimu?
S prácami, ktoré naši predkovia vykonávali na jeseň, Vás zoznámi podujatie Keď sa zima opýta. Jedna z najvoňavejších programových nedieľ v Múzeu slovenskej dediny sa uskutoční 12. októbra 2014 od 10.00 do 16.00 hodiny.

Pracovné činnosti, ktoré súviseli so zásobením rodiny na zimné obdobie, predstavia v martinskom skanzene členovia Folklórneho súboru Drotár z Dlhého Poľa a Folklórnej skupiny z Podhradia. Rezanie a tlačenie kapusty, krájanie jabĺčok na sušenie, príprava šípok na čaj či pučenie fazule boli bežnou zručnosťou, pretože tieto potraviny tvorili v minulosti dôležitú časť jedálneho lístka našich predkov.

Ak sa rozhodnete stráviť druhú októbrovú nedeľu v Múzeu slovenskej dediny, areálom vás bude sprevádzať vôňa pečených zemiakov. Môžete ochutnať nielen špeciality z nich, ako napríklad zemiaky pečené v pahrebe, posúchy, podlesníky alebo lokše, ale aj jedlá z pohánky a kapusty. V jedení zemiakovej baby si dokonca budete môcť zmerať sily s ostatnými návštevníkmi. Ochutnáte aj čaje z byliniek pestovaných v našich záhradkách.

V kováčskej vyhni si pozriete prácu kováča pri podkúvaní koňa či pri oprave kovových častí hospodárskeho náradia. Pripravené budú aj ukážky štiepania dreva, strúhania šindľa či tkania plátna a kobercov.

Pre najmenších sú prichystané tvorivé dielne. V nich si deti môžu vyskúšať tkanie, vyrobiť si zemiakové pečiatky, figúrky z makovíc a gaštanov alebo voňavé vrecúška naplnené bylinkami.

Počas programu od 10.00 do 16.00 bude hrať ľudová hudba Skupinka z Martina.

O 13.30 h sa v kostole z Rudna bude konať r. k. sv. omša.

Copyright © 2011 – 2021 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny