Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Slovenské mitrovanie vo Veľkých Teriakovciach 2014

Slovenské mitrovanie vo Veľkých Teriakovciach 2014
Termín: 24.10.2014 - 25.10.2014
Téma: CECHY, SPOLKY a ZDRUŽENIA | ĽUDOVÉ ZVYKY a TRADÍCIE
Miesto konania: Veľké Teriakovce (SR - Banskobystrický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.malohont.sk
www.youtube.com/watch?v=lpTy10sQepw
www.youtube.com/watch?v=CsCed3FH0SQ

Popis

Slovenské mitrovanie vo Veľkých Teriakovciach – podujatie venované ovčiarstvu.

Mitrovanie - valaské alebo pastierske hody.

Výstava s pastierskou tematikou, ukážky prác na salaši, tance a hudba pastierskej valaskej kultúry, baranie špeciality a ďalšie sprievodné aktivity čakajú na návštevníkov podujatia, ktoré sa bude konať 25. októbra 2013 v obci Veľké Teriakovce.

Valaské hody nazývané Mitrovanie sa spájali s ukončením pastierskej sezóny, ktorá sa viaže k 25. októbru, na svätého Demetera alebo Mitra. Bačovia a valasi sa v tom období vracali do dedín vo sviatočných šatách a v kostole obetovali syr a oštiepky. Potom nasledovalo vyúčtovanie sa s majiteľmi oviec a spoločná hostina, ktorej neodmysliteľnou súčasťou bola hudba, tanec a spev. Práve na tento zvyk chceme nadviazať podujatím Slovenské mitrovanie, ktoré sa bude koncom októbra konať v našom regióne, v obci Veľké Teriakovce. Časť aktivít bude prebiehať v Mlyne a časť v novovybudovanej kolibe Salaš pod Maginhradom vo Veľkých Teriakovciach.

Medzi najväčšie lákadlá druhého dňa, ktorý bude prebiehať pri Salaši pod Maginhradom, patria ukážky prác na salaši ako napríklad strihanie oviec, dranie barana, odváranie žinčice, výroba syrov či spracovanie ovčej vlny. Spracovanie baranieho mäsa bude úlohou súťažných družstiev, ktoré budú popoludní pripravovať baranie špeciality. Priebeh celého dňa obohatí niekoľko remeselníkov, hudobníkov a dokumenty s pastierskou tematikou.

Vyvrcholením dvojdňového podujatia bude scénický program, v ktorom tance, hudbu a piesne valaskej kultúry predvedú folklórne súbory.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies