Termín: | 08.08.2015 |
Téma: | JARMOKY, TRHY a HODY | SLÁVNOSTI a FESTIVALY |
Miesto konania: | Krásnohorské Podhradie (SR - Košický kraj) Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky |
Web: | www.obeckrasnohorskepodhradie.sk |
Krásnohorské hradné hry Krásnohorské Podhradie 2015
Dátum: 08.08.2015
Adresa: Krásnohrské Podhradie
Málo kto vie,
že Múzeum Betliar, Obec Krásnohorské Podhradie, Zväz slovenských filatelistov, Slovenská pošta, a. s. vás v januári 2015 slávnostne uviedli na trh poštovú známky z emisného radu Kultúrne dedičstvo Slovenska: Krásnohorské Podhradie - Mauzóleum Andrássyovcov.
Krásnohorské Podhradie
Dejiny obce siahajú do obdobia ranného stredoveku, do obdobia, kedy územie vlastnili Ákošovci (neskôr Bebekovci). Dejiny malej osady úzko súvisia s hradom Krásna Hôrka a jeho dejinami a dejinami jeho majiteľov. Po viac než 200 rokoch Bebekovskej „vlády“ nad rozsiahlym územím sa ujali hradného panstva v roku 1578 Andrássyovci. Obec však žila a vyvíjala sa v tieni stredovekého hradu. Archívny materiál spomína Krásnohorské Podhradie len kúsok, jednou zo zmienok je súčet usadlostí v obci z roku 1427. Podľa tejto správy bolo v dedine 67 usadlostí. Po moháčskej bitke a porážke uhorských vojsk tureckými nastali ťažké časy aj v Gemeri. Dedina bola v rokoch 1569 a 1570 vypálená Turkami. V roku 1642 sa obec napokon definitívne dostala do dedičného vlastníctva Andrássyovcov a v roku 1757 bola vyhlásená za poľné mesto – mezeó város.
Najstaršou dokázateľnou stavbou v dedine je rímskokatolícky kostol Všetkých svätých, ktorý sa spomína už v 30tych rokoch 14. storočia. Pôvodne gotický kostol bol v priebehu storočí niekoľkokrát prestavaný, naposledy v roku 1787 v duchu panujúceho klasicizmu.
Stredoveké sídlo rodu Andrássy
Malebná gemerská krajina v srdci Slovenska bola oddávna považovaná za malú Európu, či za uhorské kráľovstvo v malom. Jej vrchy, doliny a mestečká stali sa dejiskom našich - európskych dejín. Počas druhej svetovej vojny, no predovšetkým po nej siahla na naše slovenské kultúrno-historické dedičstvo ťažká ruka osudu i nastávajúcej doby. Ani „večné“ základy socialistického režimu budované už na existujúcich múroch bohatej kultúry nepohltili a nezničili všetko čo nám zanechali naši predkovia. No predsa sa dnes môžeme tešiť len z niekoľkých takmer úplne zachovalých hradov, jedným z nich je Krásna Hôrka. Unikátne zbierky hradného múzea a premeny architektúry lákajú návštevníkov takmer z celého sveta. Vyberte sa s nami na cestu poznania našej histórie a umelecko-historického dedičstva prostredníctvom stredovekého rodového hradu Andrássyovcov.
Krásna Hôrka patrí medzi tých zopár profánnych pamiatok na Slovensku, ktoré nepodľahli vojnovému a povojnovému plieneniu. Základ zbierkového fondu tvoria predovšetkým zbrane, ktoré tu boli vystavované už v 19. storočí. Mimoriadne hodnotné sú dnes pre nás súdobé fotografie zariadených hradných interiérov z prelomu 19. a 20. storočia dokumentujúce vzhľad starej expozície.
Požiar
Žiaľ, hrad Krásna Hôrka zachvátil dňa 10.3.2012 ničivý požiar a ešte ani do dnešného dňa nie je obnovená prevádzka hradu.