Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

KLOBFEST Novozámocká súťaž vo výrobe klobás - 10. ročník a Novozámocký deň tekvice - 4. ročník - 2014

KLOBFEST  Novozámocká súťaž vo výrobe klobás - 10. ročník a  Novozámocký deň tekvice - 4. ročník - 2014
Termín: 07.11.2014 - 08.11.2014
Téma: VARENIE a PEČENIE DOBRôT
Miesto konania: Nové zámky (SR - Nitriansky kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.novezamky.sk
www.msks-nz.sk
www.youtube.com/watch?v=dlyxRXi5jqs&feature=related

Popis

7.- 8.11. KLOBFEST NOVÉ ZÁMKY - IV. Novozámocký deň tekvice a
X. Novozámocká súťaž vo výrobe klobás
Hlavné námestie

Termín súťaže: 8. november 2014, sobota , od 9.00 h do 18.00 h
Najneskorší prihlasovací termín: 24. októbra 2014


Miesto: Nové Zámky, Stánok na Hlavnom námestí

Súťažné podmienky:
Úlohou 3-5 členných družstiev je, na mieste obdržaného z 10 kg klobásového mäsa vyhotoviť klobásu na pečenie. Mäso je zabezpečené z bitúnka s veterinárskym potvrdením.

Nominačný poplatok činí: 55,- € zahrňuje mäso a črevá . Nominačný poplatok sa platí v Dome kultúry na prízemí v deň konania súťaže v čase od 7.30 do 8.30 h.

Usporiadatelia zabezpečia: stôl, klobásové mäso, ktoré si družstvo po preukázaní zaplatenia nominačného poplatku môžu prevziať spolu s potrebným množstvom čriev na plnenie priamo na mieste súťaže pred Domom kultúry , Hlavné námestie.

Tradičná súťaž v príprave a výrobe klobás s bohatým sprievodným programom.

Klobása je hotový potravinársky produkt najčastejšie vyrobený zo zmesi mletého mäsa, živočíšneho tuku, soli, korenín a ďalších ingrediencií ako sú bylinky či cesnak, ktorá je plnená do čriev. Črevá sú tradične živočíšneho pôvodu, no v poslednej dobe sa v priemyselnej výrobe môžu používať aj črevá, ktoré sú umelo vyrábané. Niektoré klobásy môžu byť iba tepelne spracované, no najčastejšie sa na ich konzerváciu používa jedna z najstarších techník, ktorou je údenie. Po vyúdení prebieha dozrievací proces, počas ktorého sa v studenom prostredí klobásy dosušujú. Niektoré klobásy majú svoju charakteristickú chuť aj vďaka mliečnemu kvaseniu (lactobacillus), ktoré prebieha v procese údenia.

Mnohé krajiny a aj ich regióny vo svete majú svoje tradične vyrábané klobásy. Pri ich výrobe sú používané rôzne kombinácie používaného mäsa (bravčové, kozľacie, baranie...), rôzne kombinácie korenín, môžu byť aj regionálne odlišnosti v spôsobe (dĺžke) údenia, zrenia, či používaného druhu drevených pilín (najčastejšie z listnatých stromov ako sú buk, dub, či ovocné stromy: čerešna, jabloň, slivka atď).

Okrem priamej konzumácie sú klobásy používané aj do ďalších jedál ako je na Slovensku kapustnica, či iné mäsové polievky, pečené špeciality a pod.


T E K V I C A

Amerika, Európa, Čína – tekvice sa tešia obrovskej popularite po celom svete, a to už niekoľko tisícok rokov. Ako potravinu i liek ju využívali Mayovia, Aztékovia i starí Rímania. Zúžitkovať sa z nej dá doslova všetko. Od jadierok cez listy až po dužinu a šťavu. Všetky druhy tekvíc majú pozitívny vplyv na naše zdravie, to znamená nielen tie obrovské oranžové plody, ale aj patizón či cuketa. Podporujú látkovú výmenu v tele, pomáhajú pri problémoch s močovým mechúrom alebo prostaty, zlepšujú činnosť srdca a obličiek.

Tým, že tekvica obsahuje veľa vlákniny, prečisťuje tráviaci trakt. Má totiž schopnosť absorbovať toxíny z čriev, takže je súčasťou mnohých detoxikačných kúr. A keďže ju tvorí z drvivej väčšiny voda, tak sa hodí do jedálnička ľuďom, ktorí by radi zhodili nadbytočné kilá. Jej výhoda nie je len v nízkej nutričnej hodnote, ale aj v tom, že tuky sa viažu na vlákninu, ktorá ich vylúči z tela. Rovnako je tu prítomný lipolytický enzým, ktorý tuky štiepi, takže sa výsledný efekt zbavovania tukov ešte zosilňuje.

K tekvicovej šťave len toľko - škoda, že o mrkvovej či rajčinovej šťave sa hovorí a o tekvicovej nie, pretože je tiež veľmi prospešná. Okrem toho, že čistí telo a odvodňuje ho, pomáha aj chorému pankreasu, slezine a žalúdku.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies