Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Jánošíkové dni Terchová 2015 - 53. ročník

Jánošíkové dni Terchová 2015 - 53. ročník
Termín: 30.07.2015 - 02.08.2015
Téma: SLÁVNOSTI a FESTIVALY
Miesto konania: Terchová (SR - Žilinský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.terchova.sk
www.terchova.sk/podujatia/janosikove-dni/2015/1246-program-janosikovych-dni-2015
www.youtube.com/watch?v=YInhjG04Fw8&feature=relmfu

Popis

53. ročník JÁNOŠÍKOVE DNI 2014

Program:
http://www.terchova.sk/podujatia/janosikove-dni/2015/1246-program-janosikovych-dni-2015
môžete kliknúť hore v sekcii Web:

O Jánošíkovom detstve a mladosti sa veľa informácií nezachovalo, ale podľa domácej tradície Jánošík pochádzal z pomerne bohatej rodiny a vyrastal na gazdovstve v spomenutej poddanskej obci Terchová.

Po potlačení Thőkőlyho povstania sa pánmi v Terchovej stali Lővenburgovci. Ján Jakub Lővenburg s bratom Fridrichom boli vysoko postavení dôstojníci cisárskej armády a panstvo im bolo udelené za zásluhy v bojoch proti uhorským povstalcom. Represívne akcie proti bývalým povstaleckým územiam pokračovali aj naďalej a v tomto duchu sa nieslo aj neskoršie vystúpenie Fridricha Lővenburga pred súdom roku 1712, kde obvinil celú dedinu, richtára a všetkých obyvateľov, že pomáhajú zbojníkom a menovite aj Jánošíkovi.

Proces s Jánošíkom sa začal v marci 1713. Pri výpovedi spomenul väčšinou tých druhov, ktorí už nežili. O samotnom Uhorčíkovi tvrdil, že zahynul pri prestrelke v kremnických vrchoch. Prokurátor Alexander Černický ho počas procesu obvinil, že bol vodcom zbojníkov.

Vodcom zbojníkov sa v tej dobe nemohol stať každý. Vodca musel byť silný a obratný muž, ktorý musel zložiť skúšku zdatnosti.

Jánošíka po vypočúvaní a mučení nakoniec uznali vinným zo zbojstva, porušenia krajinských zákonov a zlých skutkov. Zavesenie na ľavý bok na hák malo byť trestom a zároveň výstrahou pre ostatných. Len dvadsaťpäťročný Juraj Jánošík zomiera v podvečer, 17. marca 1713 na mikulášskom popravisku Šibeničky.

V slovenskej ľudovej slovesnosti sa Jánošík stal symbolom ochrancu pospolitého ľudu, ktorý bohatým bral a chudobným rozdával.

Ako spomienku na Juraja Jánošíka sa v rázovitej obci Terchová uskutoční v roku 2014 už 52. ročník medzinárodného folklórneho festivalu JÁNOŠÍKOVE DNI.

Na folklórnom festivale sa zúčastňuje množstvo popredných umelcov zo zahraničia Taliansko, Chorvátsko, Švédsko, Poľsko, Bolívia, Česká republika, Rusko, Dánsko, Portugalsko, Rakúsko a iných, ako aj umelcov z domova.

Koncerty sa konajú vo veľkom amfiteátri Nad Bôrami s kapacitou 6000 divákov. Ďalšie programy najrozličnejších žánrov sa uskutočňujú vo veľkom festivalovom stane s kapacitou 2000 divákov. Festival je spojený s prezentáciou ľudového umenia v oblasti výtvarníctva, fotografie a maliarstva na špecializovaných výstavách.

Súčasťou programu je aj slávnostný koncert a svätá omša za nositeľov ľudových tradícií vo veľkom Terchovskom kostole, ľudové veselice, kolotoče, stánky, púťové atrakcie atď.

Nádherný a neopakovateľný zážitok je vozový sprievod furmanov a muzík, po Terchovej.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies