Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Dožinky – oslava úrody Martin

Termín: 23.08.2015
Téma: ĽUDOVÉ ZVYKY a TRADÍCIE
Miesto konania: Martin - Múzeum slovenskej dediny (SR - Žilinský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.skanzenmartin.sk

Popis

Dožinky – oslava úrody

Žatva bývala najdôležitejším obdobím hospodárskeho roka. So zvykmi pri poďakovaní sa za úrodu zoznámi návštevníkov Múzea slovenskej dediny podujatie Dožinky. V martinskom múzeu v prírode si ho môžu vychutnať v nedeľu 23. augusta 2015 od 10.00 do 16.00 hod.

V dožinkovom sprievode sa predstaví Folklórna skupina Bukovina z Kšinnej. Jej členovia sa poďakujú za úrodu a návštevníkom ukážu aj mlátenie obilia cepmi.

Folklórny súbor Turiec predvedie „sečkársky tanec“, ktorý spodobuje starý spôsob rezania slamy na sečku kosovou rezačkou. Základné kroky tohto osobitého tanca sa budú môcť návštevníci aj naučiť.

Návštevníci uvidia ukážky niektorých poľnohospodárskych prác spojených so zberom a spracovaním obilia, ako napríklad mlátenie obilia na mláťačke, jeho čistenie na rajtári, mletie na žarnove, alebo rezanie slamy na sečku kosovou rezačkou. Atmosféru podujatia bude spríjemňovať ľudová hudba Folklórnej skupiny Bukovina z Kšinnej. Návštevníci budú môcť ochutnať tradičné jedlá pripravované z múky, pohánky a prosa.

O 13.30 hod. sa uskutoční rímskokatolícka sv. omša v kostole z Rudna.

Copyright © 2011 – 2021 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny