Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Jasenské baranie hody - Súťaž vo varení baraních hŕč 2016 Jasenie - 9. ročník

Jasenské baranie hody - Súťaž vo varení baraních hŕč 2016 Jasenie - 9. ročník
Termín: 13.08.2016
Téma: VARENIE a PEČENIE DOBRôT
Miesto konania: Jasenie (SR - Banskobystrický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: jasenie.sk

Popis

Jasenské baranie hody - Súťaž vo varení baraních hŕč 2016 Jasenie - 9. ročník

Už 9. rok druhá augustová sobota v našej obci Jasnie bude opäť voňať chutnou špecialitou – baraními hrčami.

Táto barania, jednoducho vyzerajúca špecialita bola hlavne pokrmom valachov na salašoch. Toto typické jedlo do Jasenia rozhodne patrí, pretože dedina leží v ovčiarskej oblasti. Prvotriedne mäso je zo stehien a z chrbta, ďalej nasleduje mäso z lopatiek, rebier a hlavy. Pripraviť túto pochúťku vôbec nie je jednoduché, pretože my, ľudia uponáhľanej doby, zvyknutí na Fast food nemáme predstavu, ako by mala táto dobrota chutiť. Práve preto aj do poroty, hodnotiacej toto fantastické jedlo, zasadnú tí najfundovanejší. Pri hodnotení posudzuje vzhľad, chuť, kvalitu mäsa a celkový dojem.

Cieľom projektu je :

- propagácia ovčiarstva, spracovania ovčích produktov a gastronomických špecialít z ovčieho mäsa, ako súčasť kultúrneho dedičstva Banskobystrického regiónu

- zábava – akcia sa pripravuje v lete, v sobotu, ponúkame návštevníkom, aby sa dobre cítili, zabávali a neriešili žiadne problémy, ale vnímali pocit spolupatričnosti s našou rodnou obcou Jasenie

- stretnutie ľudí všetkých generácií, rodákov, žijúcich mimo našej obce, priateľov, kolegov z okolitých obcí

Účel projektu je :

- zviditeľnenie obce Jasenie cez prezentáciu tradícii, zábavných súťaží, kultúrneho programu

V roku 2015 súťažilo 20 družstiev. Počas prípravy jedla, prebiehali zábavné súťaže pre deti a dospelých, predstavili sa nám naši dvaja mladí heligónkári. Nasledovalo vyhodnotenie súťažných vzoriek jedla.

Predseda poroty p. Hanuska vyhlásil poradie súťažiacich. 1. miesto : SKI ALP Ďurková 2. miesto : Zelenčík, Medveď a spol.s.r.o. 3. miesto : KOMPRDOVCI Vďaka finančnej podpore našich štedrých sponzorov, hlavne Banskobystrickému samosprávnemu kraju sme mohli oceniť až 10 súťažných družstiev, víťazov tomboly a pripraviť pre návštevníkov kvalitný kultúrny program. V ňom sa nám predstavil folklórny súbor Bukovinka, zabávači Kajzer a Meluš a žilinská skupina Arzén. Nechýbalo ani tradičné pasovanie za Občana Jasenia. Do skorých ranných hodín nás zabávali DJ a skupina ZBM. Pevne veríme, že aj v ďalších rokoch Jasenské baranie hody budú pre našich občanov a aj návštevníkov okolia neodmysliteľnou súčasťou spoločenského života v Jasení.

Copyright © 2011 – 2023 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny