Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Fašiangové páračky peria v Kalinove 2015

 Fašiangové páračky peria v Kalinove 2015
Termín: 14.02.2015
Téma: ĽUDOVÉ ZVYKY a TRADÍCIE
Miesto konania: Kalinovo (SR - Banskobystrický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.kalinovo.sk
www.kalinovo.sk/index.php?ids=34

Popis

Fašiangové páračky peria v Kalinove 2015

Páračky sa budú konať dňa 14.2.2015 v ZŠ Kalinovo od 14 - tej hodiny.

Ženy z Kalinova oprášili v roku 2010 tradíciu a už po druhý raz v knižnici usporiadali páračky. Vraj sa na páračky pozývalo, pretože to bola seriózna robota. Pozvané boli aj ženy z Kalinova, Hrabova a Veľkej Vsi, aby párali perie a čo nevidieť sa pustili do maľovania kraslíc. Doprostred izby dala domáca pani stôl, ženy si okolo neho posadali a párali. Dievkam bolo treba nachystať periny i vankúše do výbavy. Popritom sa rozprávali, preberali miestnu politiku, ale aj to, v ktorom dome strašilo. Prišli aj chlapi a zaspievali i špásovali. „Ženy, len párajte, peria je dosť, bude z neho na vankúš. Dajte si aj kukurice s makom," núkala prítomné dámy Anna Lisičanová, predsedkyňa združenia dôchodcov.

V roku 2013 v pekne upravenej triede sa zišli ženy a opäť zasadli ku stolom s kopami jemného bieleho peria, ktoré sa pod ich rukami menilo na pesničky, hovorili vtipy, príhody a počúvali čítaný úryvok z knihy Ľuda Zelienku „Detvianska nátura“.

Do tejto atmosféry zavítali v sprievode vychovávateliek žiaci Školského klubu. Žiaci prejavili veľký záujem o túto prácu a všetci sa zapojili do párania. Že by vyrastala nová generácia so vzťahom k tradíciam svojich mám a starých mám?

Dokonca vyhľadávali a oddeľovali väčšie pierka, vhodné na tzv. mastiarky. Pani Janka Ďurišková ich potom splietala a tak si niektoré ženy i žiaci odniesli domov takúto pamiatku.
Počas párania sa podával čaj, ktorým sa zapíjali vynikajúce zemiakové pagáčiky, ktoré upiekli pracovníčky Školskej jedálne.

"Nastal podvečer pre žiakov prichádzali rodičia a preto sme sa s nimi rozlúčili s poďakovaním za návštevu a obdarovali ich lízankou" uviedla pani Eva Rakytková.

Ženy pokračovali v práci, stoly sa postupne čistili, aby sa mohla podávať varená kukurica s makom, cesnaková nátierka na chlebe ako prevencia proti chrípke a už spomínané pagáčiky s čajom.

V minulosti chodili na páračky aj chlapi. Chlapi ženám zaspievali aj si s nimi zašpásovali.
Bolo veselo.
Prídu tento rok?

Copyright © 2011 – 2021 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny