Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Carneval Slovakia – Žilinský festival fašiangových masiek - 9. ročník

 Carneval Slovakia – Žilinský festival fašiangových masiek - 9. ročník
Termín: 08.02.2013
Téma: ĽUDOVÉ ZVYKY a TRADÍCIE
Miesto konania: Žilina (SR - Žilinský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.zilina.sk

Popis

Carneval Slovakia – Žilinský festival fašiangových masiek - 9. ročník

Fašiangy sa v Žiline už tradične spájajú s Carnevalom Slovakia – Žilinským festivalom fašiangových masiek. Obyvatelia aj návštevníci Žiliny sa môžu tešiť na karnevalový sprievod ulicami mesta, ktorý bude bohatou prehliadkou fašiangových masiek. Tento rok bude veľmi rozmanité zastúpenie a účastníci uvidia pestrú plejádu masiek a zvykov z rôznych regiónov. Program 9. ročníka karnevalu odštartuje v piatok 8. februára 2013 o 14.30 hod.

Na karnevale sa predstaví folklórny súbor Rozsutec a mnoho ďalších folkloristov, ktorí ukážu svoju fašiangovú tvorbu a neprídu len v krojoch, ale aj vo vlastnoručne pripravených maskách. V súčasnosti je ohlásených vyše 400 masiek a nebude chýbať ani kráľovský pár. V úlohe Kráľovnej festivalu sa predstaví herečka a speváčka Barbora Švidraňová a ako kráľ sa predstaví herec a improvizátor Lukáš Pucho Puchovský. Osobnosťou tohto ročníka festivalu bude dlhoročný folklorista a spoluorganizátor Jánošíkových dní Tibor Mahút.

Fašiangový sprievod masiek o 14.30 hod.
Fašiangový sprievod masiek uvidíte na trase: Mestský úrad – Mariánske námestie – Námestie Andreja Hlinku – Národná ulica – Mariánske námestie. Súčasťou sprievodu sú každoročne deti aj dospelí z centier voľného času, základných umeleckých škôl a ďalších škôl v Žiline, členovia Jednoty dôchodcov z Rosiny a Senior klub priatelia.

Program na Mariánskom námestí od 15.30 hod.
Sprievod masiek dôjde na Mariánske námestie, kde na účastníkov čaká od 15.30 hod. slávnostné otvorenie a bohatý kultúrny program. Predstavia sa folkloristi zo Žiliny, Terchovej, Fačkova, Lietavy, Veľkého Rovného, Kysuckého Lieskovca, ale i z Dubnice nad Váhom, Púchova či ďalekých Giraltoviec. Vyvrcholením programu bude vystúpenie hudobnej skupiny Le Payaco.

Na Mariánskom námestí budú otvorené stánky so zabíjačkovými špecialitami, nebudú chýbať výrobky z medu a včelie produkty, medovníky, kožušinové a darčekové predmety, karnevalové masky a ženy zo spolku Živena ponúknu ochutnávku tradičného obradového pečiva a vlastné ručné výrobky.

Výstava detských prác Fašiangy 2013
Sprievodným podujatím bude vernisáž súťažnej výstavy detských výtvarných prác Fašiangy 2013 vo vestibule mestského úradu v piatok 8. februára o 11.00 hod., ktorú organizuje Centrum voľného času Spektrum.

„V meste Žilina máme veľkú úctu k ľudovým tradíciám a podporujeme ich zachovávanie. Preto pozývam všetkých na pestrý fašiangový program, kde okrem sprievodu nápaditých masiek budú znieť zvuky tradičnej ľudovej hudby a zaspievajú a zatancujú vám aj naši seniori,“ povedal primátor mesta Žilina Igor Choma.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies