Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

14. Huspeninový Festival / Kocsonyafesztivál

14. Huspeninový Festival / Kocsonyafesztivál
Termín: 07.03.2014 - 09.03.2014
Téma: VARENIE a PEČENIE DOBRôT
Miesto konania: Miškolc (Zahraničie - Maďarsko)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.luno.hu

Popis

14. Huspeninový Festival

Veselé chvíle v dobrej spoločnosti, veľký dav a náročná zábava? Program a ponuka z veľkého sortimentu huspeniny – to všetko nájdete v Miškolci od 7. do 9. marca 2014!

Už po 14-ty krát sa usporiada v rámci Zimného Festivalu už aj v Európe známy Huspeninový Festival, ktorý ponúka špeciality nášho mesta a huspeninu, ku ktorej sa viaže aj legenda.

Všetci milovníci trasľavej pochúťky z bravčovej kože, paprčiek a chvostíkov mieria v týchto dňoch do maďarského Miškovca, kde sa koná slávny Zimný festival huspeniny.

Organizátori Kocsonyafesztivalu očakávajú tento rok úctyhodných 200-tisíc labužníkov z celého sveta vrátane organizovaných zájazdov z Japonska, Ameriky či Austrálie. Pre maškrtné jazýčky bude pripravených viac než 20-tisíc porcií huspeniny, ktorú budú vyvárať len tí najostrieľanejší miestni gurmáni. Na návštevníkoch zostane len jediná povinnosť - poctivo ochutnávať a posudzovať, ktorý z desiatok rôznych druhov je ten najlepší.

Našli ste si vo svojej porcii žabu?

Nečudujte sa, zelené obojživelníky a huspenina tvoria v týchto končinách nerozlučný pár. Zdá sa vám táto kombinácia trochu výstredná? Možno je zvláštna, ale rozhodne má svoj historický základ. Legenda vraví, že jedného dňa sa v bližšie neurčenom miškovskom hostinci prihodila zvláštna vec. Jednotlivé porcie nechávala krčmárka tuhnúť v chladnej pivnici, kde sa zhodou okolností nachádzala i žaba.

Dnes už nevieme, či sa žabiak zaľúbil do sexi trasľavej konzistencie huspeniny, alebo jej omamnej vône, no nelenil a vhupol do taniera. Krčmárka si neželanú ingredienciu v prítmí nevšimla a porciu naservírovala hosťovi. Ten načrel lyžicou, vypleštil očiská, zabrnelo mu v bajúzoch, tresol päsťou po stole a zreval: „Azanďalát, huspeninu s očami som veru ešte nejedol!" A od tých čias majú Maďari obľúbené príslovie: „Žmurká na mňa ako žaba v miškovskej huspenine." Na festivale na vás bude žmurkať nielen jedna, ale rovno tisícky jedlých, plyšových, drevených či keramických najrôznejších veľkostí a tvarov. Ak by ste sa niekedy stretli so zelenými obojživelníkmi padajúcimi z neba, bude to celkom iste v Miškovci.

Na 3. najznámejší festival Maďarska v roku 2013 prišlo viac ako 250 tisíc návštevníkov.

Copyright © 2011 – 2022 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny