Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Kronika Slovákov

Kronika Slovákov
Termín: 06.04.2013
Téma: KULTÚRA | CECHY, SPOLKY a ZDRUŽENIA
Miesto konania: Toronto, Ontario, Canada, (Zahraničie - Európa/Svet)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.kanadskyslovak.ca

Popis

Kronika Slovákov / Chronicle of the Slovaks
Saturday, 06 April 2013, 17:00


Klub Martina Rázusa v Toronte vás srdečne pozýva na prezentáciu tretieho vydania knihy Jána Okáľa a Jozefa G.Cincíka :

„Kronika Slovákov“

o dávnych dejinách našich predkov, bude sa konať v sobotu 6. apríla 2013 o piatej hodine popoludní v hale Evanjelického kostola sv. Pavla na 1424 Davenport Rd., spojenú s kultúrnym programom za prítomnosti veľvyslanca Slovenskej republiky v Kanade J.E. Milana Kollára.
Vstup voľný.

Klub Martina Rázusa

v Toronte, bol založeny v januári 2010. Klub má členov z Toronta, z Kitchener, z Smithville a z Wellandu.

Cieľom Klubu Martina Rázusa je predstavovať slovenskú kultúru (literatúru, históriu, slovenské zvyky a tradície, slovenskú hudbu) v Kanade a to predovšetkým v slovenskej komunite, ale aj iným národom a národnostiam v Kanade. Dôležitou súčasťou zamerania klubu je udržať slovenský jazyk, nielen ako nástroj komunikácie, ale aj ako prostriedok vypovedania už spomenutých hodnôt. Tiež aj nadväzovať vzťahy tohto zamerania so Slovenskom.

Nebýva zvykom, že pôvodná slovenská kniha na americkom kontinente sa dočká svojho tretieho vydania.

V pripade knihy KRONIKA SLOVAKOV vsak toto konstatovanie neplati. Knihu s tymto pritazlivym nazvom napisal v roku 1954 basnik Jan Okat a ilustraciami vyzdobil vsestranny umelec dr. Jozef G. Cincik. Druhe doplnene a rozsirene vydanie z roku 1975 realizovala tak isto Dobra kniha v Cambridge, Ontario, Kanada. Len nedavno, koncom roku 2012, sa dostalo na svet tretie vydanie, ktore na osobne poziadanie Jana Okala v novej grafickej uprave pripravil Ing. arch. Lubomir Brezina a v Toronte vydali Priatelia slovenskeho slova.

S plnym respektom ku kulturnym tradiciam sa patri zdoraznit, ze ide o unikatnu knihu, ktora rydzo umeleckou formou pripomina davne dejiny nasich predkov. Citatel v nej najde 18 originalnych basni s prislusnymi ilustraciami, ako aj Doslov od oboch autorov a celkom na konci Poznamku k tretiemu vydaniu.

S potesenim a vdakou nam prichodi zaznamenat spravu, ze v nedelu popoludni 10. februara 2013 v torontskom evanjelickom Kostole sv. Lukasa (St. Luke Lutheran Church, 3200 Bayview Avenue, Toronto) sa konala mila slavnost s neoficialnou prezentaciou tretieho vydania knihy KRONIKA SLOVAKOV. Pritomni ucastnici, ktorych tu bolo niekolko desiatok si so zaujmom vypoculi dve Okalove basne v sugestivnom prednese Rev. Dusana Totha. Potom Ing. arch. Lubomir Brezina niekolkymi vetami pripomenul historiu jednotlivych vydani KRONIKY SLOVAKOV a kazdemu, kto mal o knihu zaujem, venoval jeden vytlacok gratis.

Mozno predpokladat, ze v dohladnom case sa uskutocnia aj dalsie podujatie s podobnym programom.
Dockali sme sa ho 6.4.2013!


**********************************************************************************************

Club Martina Rázusa in Toronto cordially invites you to the presentation of the third edition of the book of John Okal and Joseph G. Cincík:

"Chronicle of the Slovaks"

on the ancient history of our ancestors, will be held on Saturday, April 6, 2013 at five o'clock in the afternoon in the lobby of the Evangelical church of Saint Paul
at 1424 Davenport Rd., coupled with a cultural program in the presence of the Ambassador of the Slovak Republic in Canada, H.E. Milan Kollar.
Admission is free.

Klub Martina Rázusa in Toronto

was officially registered in Toronto, Canada on February 4th 2010 as a non-profit organization. Since this time the Club has grown to include numerous members from Toronto, Kitchener, Smithville and Welland.

The goal of Klub Martina Rázusa is to present Slovak Culture (literature, history, music and traditions) to Slovaks living in Canada as well as Canadians from other nationalities. One central focus of the Club is to keep alive the Slovak language in Canada, not only as a means of communication but also to promote Slovak values and culture, while maintain ties with Slovakia.


Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies