Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Portréty - úspešných Slovákov vo svete - Divadelná hra

Portréty - úspešných Slovákov vo svete - Divadelná hra
Termín: 05.05.2013
Téma: PODUJATIA NAŠICH KRAJANOV
Miesto konania: Toronto, Ontario, Canada, (Zahraničie - Európa/Svet)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: zpravy.org

Popis

Jurij Dojc - Portréty
úspešných Slovákov vo svete - Divadelná hra

The Papermill Theatre
67 Pottery Rd., Toronto
5.5.2013 nedeľa o 15:00 hodine

Biografia

Torontské slovenské divadlo
vyrástlo z koreňov Kanadskej základiny pre umenie a divadlo. Základina bola federálne registrovaná 14. októbra 1977.

Prvých 20 rokov sme sa prevažne orientovali na malé javiskové formy a divadlo poézie. Kanadská základina iniciovala Severoamerickú premiéru opery "Krútňava" od Eugena Suchoňa v Lansingu v Michigane, uviedla v Toronte v Bluma Appel Theatre operetu "Modrá ruža" od Gejzu Dusíka v koncertnej forme. Základina zorganizovala viacero koncertov popredných slovenských spevákov žijúcich v zahraničí, ako Bohuša Hanáka, Tatiany Masarykovej, Anny Polákovej Hadrabovej, Jozefa Šrámka a ďalších. Základina tiež predstavila kanadskému publiku míma svetového mena Milana Sládka.

V dramaturgickom pláne základiny nechýbali ani vernisáže popredných výtvarných umelcov ako boli Ladislav Guderna, Tibor Kovalík, Pavol Potoček, Ľubo Brezina, Tibor Spitz, Vierka Teichnerová, Štefan Galvánek a ďalší.

Základina má na svojom konte vyše tridsať večerov poézie, z ktorých hodno spomenúť: "Koncert pre dvojo huslí", "Básnik a žena", "In vino veritas", "Matka", "Vianočná jedlička", "Shalom" či "Óda na radosť a vďaku" venovaná majstvovi Milanovi Rúfusovi pri priležitosti jeho 80. narodenín. Z malých javiskových foriem treba spomenúť pásma: "Láska patrí všetkým, moja však len Tebe", či "Z každého rožku trošku humoru", "Naše Slovensko" a ďalšie.

Koncom sezóny 2004/2005 sa zakladine ponúkla príležitosť začať s divadlom. Vzniklo Torontské slovenské divadlo, ktoré bolo zaregistrované Ministerstvom spotrebného priemyslu v provincii Ontario, 26. októbra 2006. Divadlo nemá stály súbor. Vyberá si pre každý projekt najvhodnejších interpretov. Doteraz sa základine podarilo pracovať s viac ako 60 talentami v južnom Ontáriu.

Do vienka sme si dali, že chceme obohatiť kultúrny život Slovákov v južnom Ontariu.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies