Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Lúčka a Urpín - Večer autentického folklóru

Lúčka a Urpín - Večer autentického folklóru
Termín: 20.04.2013
Téma: KULTÚRA
Miesto konania: Bratislava - Petržalka (SR - Bratislavský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.kzp.sk

Popis

Večer autentického folklóru
20.04.2013 o 19:00
Dom kultúry Zrkadlový háj - Petržalka

Lúčka + Urpín

Vystúpenie bratislavského detského folklórneho súboru Lúčka a hosťa z Banskej Bystrice. Súbor Urpín patrí k špičkovým umeleckým telesám a reprezentuje slovenský folklór na mnohých podujatiach doma i v zahraničí.

Za 55 rokov svojej činnosti tanečne a hudobne spracoval folklór mnohých oblastí Slovenska.

Hlavným zameraním programovej skladby súboru sú oblasti Horehronia a Podpoľania, avšak program je doplnený aj o tance z iných oblastí Slovenska.

Po vystúpení zábava a občerstvenie. Vstupné: 6 €

L Ú Č K A

Súbor bol založený v roku 1985 v bratislavskej Petržalke. V súbore nacvičuje počas roka asi 60 chlapcov a dievčat vo veku od 6 do 15 rokov. Nácviky majú dva až tri krát do týždňa. Súbor má naštudovaný celovečerný program pozostávajúci z piesní a tancov z oblasti Liptova, Záhoria a Horehronia. Súbor počas svojej existencie absolvoval už viac ako 500 vystúpení doma i v zahraničí. Z tých najzaujímavejších môžem spomenúť účinkovanie súboru na folklórnych festivaloch vo Východnej, na Myjave, v Prešove... Súbor vystupoval v televízii, na akciách poriadaných Ministerstvom kultúry SR, na benifičných koncertoch a na rôznych kultúrnych a spoločenských podujatiach v Bratislave i mimo nej. Deti úspešne reprezentovali slovenský folklór na medzinárodných folklórnych festivaloch a iných podujatiach aj v zahraničí, a to v Maďarsku, Turecku, Francúzsku, Dánsku, Nemecku, Egypte, Rakúsku, srbskej Vojvodine, Chorvátsku, Izraeli, Česku, Poľsku.

Cieľom práce súboru a jeho poslaním je zachovávať duchovné bohatstvo a tradície slovenského ľudu. Z mnohých regiónov Slovenska sme sa zamerali hlavne na oblasť Liptova a Záhoria. Tanečnou formou sa snažíme spracovať a zachovať pre ďalšie generácie piesne, tance a ľudové zvyky z týchto oblastí. U chlapcov sú to napríklad hry na žabu, na medveďa, odzemky a iné lúčne hry. U dievčat zase hry s bábikou, pletenie venčekov a iné. Ďalej sú to tanečné obrázky s využitím typických tanečných prvkov zo spomínaných regiónov /šúchaný, prekladaný, párové točenie, polka, valčík.../. Zároveň sa však súbor stará o voľný čas, kultúrne vyžitie a do určitej miery i o výchovu aspoň malej skupiny bratislavských detí.


U R P Í N

Súbor patrí k špičkovým umeleckým telesám a reprezentuje slovenský folklór na mnohých podujatiach doma i v zahraničí.

Za 55 rokov svojej činnosti tanečne a hudobne spracoval folklór mnohých oblastí Slovenska. Hlavným zameraním programovej skladby súboru sú oblasti Horehronia a Podpoľania, avšak program je doplnený aj o tance z iných oblastí Slovenska, ako sú Myjava, Zemplín, Šariš, Goral a iné.

Počas svojho pôsobenia uskutočnil 1780 vystúpení, navštívil 24 krajín Európy, Ameriky, Afriky a Ázie. Absolvoval 64 zahraničných zájazdov a uskutočnil 240 vystúpení v týchto krajinách.


Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies