Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Jánošík, karpatský zbojník

Jánošík, karpatský zbojník
Termín: 23.03.2013 - 30.08.2013
Téma: KULTÚRA
Miesto konania: Liptovský Mikuláš (SR - Žilinský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.mjk.sk

Popis

Jánošík, karpatský zbojník

Výstavu Jánošík, karpatský zbojník Múzeum Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši zrealizovalo v rámci projektu Interreg III. A – v rámci cezhraničnej spolupráce SR – Poľsko roku 2006. Veľké výstavné leporelo pozostáva zo 17 panelov, ktoré predstavujú historické fakty, dokumenty, fotografie. Výstava je dosiaľ najkomplexnejšou z aspektu prezentácie množstva historických i fotografických materiálov dokumentujúcich danú tému. Plošné materiály dopĺňajú repliky šibenice s hákom a dereš.

Slovensko-poľská výstava predstavuje Jánošíka ako slovenského zbojníka známeho v širšom Karpatskom regióne, nielen na Slovensku, ale aj v Poľsku, na Morave a Sliezsku. Vychádza zo skutočnosti, že zemepisné, politické, hospodárske a sociálne pomery v týchto oblastiach boli porovnateľné a zaznamenali porovnateľný nárast zbojníctva. Na poľskej i slovenskej strane sa preslávili mnohí zbojnícki kapitáni, v poľských družinách zbíjali slovenskí, v slovenských poľskí zbojníci. Najväčšiu zbojnícku slávu získal Juraj Jánošík z Terchovej, ktorého dvadsaťpäťročného popravili obesením na hák za ľavé rebro 17. marca 1713 v Liptovskom Mikuláši.

Výstava je súčasťou série podujatí, ktorými si v Liptovskom Mikuláši pripomíname 300. výročie popravy zbojníka, ktorý sa stal najväčšou zbojníckou legendou v Karpatoch.

Výstava bude verejnosti prístupná vo vestibule Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši od 22. marca do 30. augusta 2013.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies