Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Májové oslavy troch výročí

Májové oslavy troch výročí
Termín: 01.05.2013 - 10.05.2013
Téma: SLÁVNOSTI a FESTIVALY
Miesto konania: Liptovský Mikuláš (SR - Žilinský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.mikulas.sk

Popis

Májové oslavy troch výročí v Liptovskom Mikuláši

* 1. máj Vstup Slovenska do Európskej únie
* 7. máj Oslavy Dňa víťazstva nad fašizmom
* 10. máj Žiadosti slovenského národa

Trom významným podujatiam budú patriť mestské oslavy v Liptovskom Mikuláši počas mája. Pripomínať si budeme vstup Slovenska do Európskej únie, Deň víťazstva nad fašizmom a Žiadosti slovenského národa.

Prvý májový deň od roku 2004 patrí aj spomienke na vstup Slovenska medzi krajiny Európskej únie. Tento deň oslávime spolu s folklórnymi súbormi na Námestí osloboditeľov pri fontáne Metamorfózy, ktorá takto zároveň prvýkrát v tomto roku odomkne svoje vody.

Vojaci v dobových uniformách

Vo veľkom sa bude v Liptovskom Mikuláši sláviť Deň víťazstva nad fašizmom. Pre pripomenutie významného medzníka svetových dejín pripravilo Múzeum Janka Kráľa v spolupráci s klubmi vojenskej histórie z Ružomberka a z Bratislavy takmer už tradičné podujatie pri príležitosti 68. výročia víťazného ukončenia druhej svetovej vojny.
Návštevníci uvidia dobovo ustrojených vojakov v historických uniformách slovenskej a československej armády, Červenej armády, rumunskej a nemeckej armády. „Široká verejnosť si bude môcť sadnúť za obávaný nemecký guľomet MG42 na trojnožke, prezrieť si mínomet ráže 80 mm, poťažkať si naozajstné pušky a automaty. Pre deti tu bude možnosť vyskúšať si spojenie pomocou funkčných poľných telefónov,“ približuje Juraj Vanovčan z bratislavského Klubu priateľov vojenskej histórie. Novinkou bude oproti minuloročnému podujatiu ukážka vojenskej poľnej kuchyne.

Výstava a donskí kozáci

V popoludňajších hodinách bude liptovskomikulášske námestie patriť pietnemu aktu kladenia vencov pri pamätníku Červenej armády a na Háji- Nicovô. Personálny úrad Ozbrojených síl SR pripravuje v Dome Matice slovenskej pre návštevníkov vernisáž výstavy Kvety vďaky a vo večerných hodinách sa v priestoroch evaniejelického kostola na Tranovského ulici rozozvučia piesne a rytmy v podaní sólistov veľkého zboru donských kozákov.

Žiadosti slovenského národa naživo

Tento rok uplynie presne 165 rokov od vyhlásenia Žiadostí slovenského národa v Liptovskom Mikuláši. Ani na túto udalosť mesto nezabudlo a pripravilo spolu s Miestnym odborom Matice slovenskej (MS) spomienkové stretnutie pri pamätníku tejto udalosti na Revolučnej ulici, kde liptovskomikulášski matičiari v dobových kostýmoch predvedú v skutočných replikách časť slovenskej histórie. „V súčasnom jazyku uvedieme repliky Hodžu, Hurbana a Francisciho, ktorí predniesli žiadosti vtedajších Slovákov pri vchode do ondrašoveckých kúpeľov, ktoré stáli na mieste dnešného pomníka,“ približuje Milan Stromko, riaditeľ Domu MS v Liptovskom Mikuláši.

Copyright © 2011 – 2021 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny