Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Bellov festival dychových hudieb - 24. ročník

Bellov festival dychových hudieb - 24. ročník
Termín: 11.05.2013 - 12.05.2013
Téma: KULTÚRA
Miesto konania: Kremnica (SR - Banskobystrický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.kremnica.sk

Popis

Bellov festival dychových hudieb

Okrem slnečných lúčov pohladia duše domácich i návštevníkov mesta Kremnica v dňoch 11. a 12. mája aj tóny súťažných skladieb Bellovho festivalu – prehliadky malých dychových hudieb. Pred 48 rokmi ho podľa vzoru známych festivalov v Kolíne a Trenčíne založil vtedajší kapelník a dirigent kremnickej dychovej hudby Miroslav Meštan. Od roku 1965 tak aj Kremnica víta v dvojročnej periodicite dychové hudby z celého banskobystrického kraja. Spomienková udalosť sa koná na počesť Jána Levoslava Bellu, zakladateľa dychovej hudby v tomto meste.

V 24. ročníku pozvanie organizátorov, ktorými sú BBSK – Pohronské osvetové stredisko, mesto Kremnica a dychová hudby Minciar, prijalo okrem spomínanej domácej dychovky osem dychových hudieb: Cementeón z Banskej Bystrice, DH Detva, DH Nová Baňa, Hodrušanka z Hodruše-Hámrov, Sitňanka z Banskej Štiavnice, Žiaranka Žiar nad Hronom, Gemerčanka z Revúcej a Selčianka z Banskej Bystrice. Nedeľnému hlavnému podujatiu budú predchádzať sprievodné podujatia 11. mája. Živé fanfáry zaznejú o 10-tej hodine, koncertu DH Minciar na pešej zóne sa budete môcť zúčastniť od 11-tej hodiny. Do festivalu svojou troškou prispejú aj najmladší obyvatelia regiónu – výtvarníci. Vernisáž výstavy detskej regionálnej súťaže Maľovaný Bellov festival v Knižnici J. Kollára Kremnica začne o14.00 hod. Nezabudneme si pripomenúť 1150-te výročie príchodu Cyrila a Metoda na naše územie v literárnom pásme „Odkazy“ o živote a diele vierozvestcov. Pozrieť si ho budete môcť v MsKS Kremnica o 15.00 hod. O hodinu neskôr tam predvedú svoje hudobné umenie deti Základnej umeleckej školy J. L. Bellu v Kremnici.

Živé fanfáry z Kostola svätej Kataríny vás na krajskú prehliadku budú pozývať aj 12. mája 2013 o 9.30. V kostole sa bude konať svätá omša za nositeľov tradícií v oblasti dychovej hudby. Po slávnostnom prijatí zástupcov dychových hudieb na mestskom úrade začne v priestoroch vinotéky Biely bocian samotné súťaženie, ktoré poteší všetkých návštevníkov a priaznivcov dychoviek. Atmosféru doplní aj špeciálny hosť programu Sebedražská kapela zo Sebedražian. Jej člen, pán Jurík vás bude zároveň ako ľudový rozprávač sprevádzať a zabávať počas celého podujatia.

Veríme, že mnohí z vás si v tieto dni nájdu cestu do Kremnice a v príjemnom prostredí prežijú pekný víkend s dobrou dychovkou. Srdečne vás pozývame.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies