Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Salamandrové dni 2013

Salamandrové dni 2013
Termín: 04.09.2013 - 07.09.2013
Téma: CECHY, SPOLKY a ZDRUŽENIA | SLÁVNOSTI a FESTIVALY
Miesto konania: Banská Štiavnica (SR - Banskobystrický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.banskastiavnica.sk
www.tricio.sk

Popis

Salamandrové dni 2013

Tradičné podujatie, ukončujúce kultúrne leto v Banskej Štiavnice.

Salamandrový sprievod, koncerty, výstavy, deň otvorených dverí, nočné prehliadky Starého zámku a iné podujatia.

Program slávností ešte upresníme.

Salamandrové dni
sú jednou z najstarších tradícií súvisiacich s baníctvom na Slovensku. Založili ju študenti preslávenej Baníckej akadémie v meste Banská Štiavnica, zapísanom spolu s technickými pamiatkami v okolí do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

História Salamandrových dní.
Salamandrový sprievod bol slávnostným sprievodom, v rámci kultúrneho a spoločenského života študentov Baníckej a lesníckej akadémie, založenej v Banskej Štiavnici v roku 1762. Konal sa počas významných príležitostí, akými boli napríklad prvé fáranie, pohreb profesora alebo študenta akadémie, či lúčenie sa valetantov s Banskou Štiavnicou. Začal sa vždy po zotmení a jeho neodmysliteľnou súčasťou boli banícke kahance a fakle.

Salamandrové dni Banská Štiavnica.
V roku 1919 bola Banícka a lesnícka akadémia z Banskej Štiavnice premiestnená do maďarskej Šoprone, čím živý spoločenský život v Banskej Štiavnici načas ustal. Mesto opätovne ožilo tradíciami v roku 1934, no tie boli prerušené vojnou. K obnove došlo v roku 1949, v predvečer Dňa baníkov a hutníkov. Od tohto roku sa Salamandrové sprievody konali nepravidelne, v roku 1991 sa to však zmenilo.

Kedy sa konajú Salamandrové slávnosti?
Od roku 1991 sa toto podujatie koná pravidelne každý rok, vždy v druhý septembrový týždeň a okrem tradičného historického Salamandrového sprievodu sa nesie v znamení hudby, tancov a zábavy. Na návštevníkov tu čakajú rozličné sprievodné podujatia, od tradičného jarmoku, cez vystúpenia divadelníkov, sokoliarov, šermiarov, až po animačné programy pre deti či nočné prehliadky Starého hradu.

Symboly sprievodu.
Názov sprievodu je odvodený od pohybu salamandry škvrnitej zo strany na stranu, hlavným symbolom je teda salamander, ktorý tvorí jadro sprievodu. Na čele sprievodu kráča pastier so svojimi pomocníkmi a nesie na rukách jaštericu, ktorá pripomína povesť o založení Banskej Štiavnice a objavení zlatých a strieborných rúd v zemi v okolí mesta Banská Štiavnica.

Sprievod valetantov, ktorý je súčasťou celého sprievodu, predstavuje lúčiacich sa študentov baníckej a lesníckej akadémie s Banskou Štiavnicou.

Navštíviť Salamandrové slávnosti v Banskej Štiavnici je skutočne zážitkom pre deti i dospelých.

Copyright © 2011 – 2023 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies