Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky 2018 - Salaš Zbojská

Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky 2018 - Salaš Zbojská
Termín: 06.05.2018
Téma: KULTÚRA | CECHY, SPOLKY a ZDRUŽENIA | VARENIE a PEČENIE DOBRôT
Miesto konania: Pohronská Polhora - Salaš Zbojská (SR - Banskobystrický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: horehronie.net

Popis

Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky 2018 - Salaš Zbojská

V nedeľu 6. mája 2018 Vás srdečne pozývame na tradičné podujatie, unikátne svojim charakterom, ktorým spoločne obnovíme tradície spred 100 rokov spojené so salašníctvom.

Salaš Zbojská spolu s oblastnou organizáciou cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE pripravili podujatie Deň valaskej kultúry a sviatok ovčiarsky, ktoré sa uskutoční v areáli Salaša Zbojská, medzi Obcou Pohronská Polhora a mestom Tisovec.

Podujatie je oslavou našich predkov, valachov a ich kultúry, pôvodnej valaskej gastronómie, jej umenia a rozmanitostí v sprievode bohatého kultúrneho programu.

Dátum nie je náhodný.
Vynimočné obdobie v roku sa spája s prvým vyháňaním oviec na pašu.

"Juraj otvára zem bylinám a hadom".

V tejto tradícii sa bude niesť aj nedeľný program. Zrána prídu valasi so svojimi ovcami z okolitých chotárov, stáda oviec sa spoja, zamiešajú a požehnajú so Sv. omšou pri Kaplnke Sv. Juraja priamo na Salaši Zbojská. Následne sa ovce prvý krát vyženú sa pašu a odídu s valachmi, ktorí sa budú o ne starať a chrániť och po celý poľnohospodárky rok.

Hostia sa môžu ďalej tešiť na program, počas ktorého sa predstavia:
- Michal Smetanka s pastierskymi ľudovými nástrojmi
- ovčiari a pastierske rodiny s príbehmi zo života
- ľudová hudba Košarinka
- ZAF Pohronci
- mužská spevácka skupina Krnohári
- tanečná škola Tančekovo
- Nezábudky
- Heligonákari Vlčkovci

Na čom si pochutíte?
Hostia budú mať možnosť ochutnať pôvodnú valaskú kuchyňu z domácej produkcie Salaša Zbojská od výborných ovčích syrov, bryndze, pečenú baraninku, či Tľapkance, Tisovské šúľance a nielen to.
Grilované špeciality pripraví na netradičných grilovacích ,,zelených vajíčkach" niekdajšia hviezda televíznej šou Masterchef, ktorý dnes učí ľudí variť rýchlo, zdravo, lacno v relácii ,,Moja mama varí lepšie ako tvoja", znamenitý šéfkuchár Ivan Rusina.

Veríme, že spoločne prežijeme krásny deň a uctíme si ducha našich predkov. Všetci sú vítaní v krojoch, podujatie bude prebiehať v čarovnom prostredí salaša, preto si nezabudnite zobrať deky a vychutnať čerstvý vzduch priamo pod holým nebom za sprievodu bečania oviec a štrngania zvoncov.

Vstupné a doprava zadarmo!
K dispozícii bude autobusová doprava zdarma pre držiteľov Horehronie region card a Karty Horehronca medzi Salašom Zbojská - Breznom - Mýtom pod Ďumbierom - Bystrou a Tálami. Autobus bude premávať podľa platného cestovného poriadku.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies