Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

VII.Štrúdľový festival

VII.Štrúdľový festival
Termín: 18.05.2013
Téma: VARENIE a PEČENIE DOBRôT
Miesto konania: Trhová Hradská (SR - Trnavský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.trhovahradska.sk

Popis

Trhová Hradská (maď. Vásárút) je obec na Slovensku v okrese Dunajská Streda.

Symboly obce
Prvé písomné spomienky sú z XIII. storočia. V erbe aj pečati obce sa nachádza rybársky čln nad ním krížom uložené veslo s čaklou, ktoré znázorňuje staré rybárske remeslo, ktoré dobre vynášalo naším predkom.

Pamätihodnosti obce.
V obci je rímskokatolícky kostol sv. Antona Paduánskeho.
Prvé spomienky o drevenom kostole Svätého Juraja sú v listine aj to že kostol zničila povodeň. Tri aj pol desaťročia bohoslužby sa konali vo svätom stane. Neskôr bol postavený kamenný kostol. V roku 1672 bol vysvätený na počesť Svätého Antona, ani tento kostol neslúžil dlho veriacim nakoľko vyhorel. V roku 1757 bol postavený ďalší kostol s tým, istým menom. V roku 1906 bol kostol prerobený a zväčšený.

Trhová Hradská
Obec je v súčasnosti známa tým, že už po siedmy raz sa v obci snažia každoročne prekonať slovenský rekord v dĺžke ťahanej štrúdle. Vlani prekonali svoj vlastný rekord takmer o 5 m, slovom päť metrov.

Celková dĺžka štrúdle dosiahla 30,5 metra. Tento rekord dosiahlo 10 žien za 20 minút.

Je známe, že k akémukoľvek rekordu je potrebné aj vhodné počasie. A takéto počasie bolo práve vlani počas 6. Štrudľového festivalu. Bolo príjemne teplo a preto sa cesto nelepilo na ruky, tak ženám išla "robota od ruky". Rekordnú štrudlu naplnili makovo - višňovou a orechovo - jablkovou plnkou, pokrájali a upiekli a - zjedli. Nie však ženičky, ktoré ju ťahali, ale návštevníci festivalu.

Do Trhovej Hradskej prichádza každoročne niekoľko tisíc návštevníkov. Vyberajú si štrúdle s makovou, višňovou, jablkovou, tvarohovou, hroznovou náplňou, no aj štrúdle so slanými náplňami – bryndzovou, mäsovou či kapustovou. Výrobcovia štrúdlí počas festivalu každoročne predajú viac, ako tonu tejto regionálnej špeciality.

Ak ste milovníci a "fajnšmekri" tejto chutnej špeciality, ktorú tak milovala aj cisárovná Mária Terézia tak si môžete na štrúdliach pochutnať na Závinovom festivale v meste Malý Kereš alebo Kiškereš (maď. Kiskőrös), nachádza sa v Maďarsku v Báčsko-malokumánskej župe v Malokerešskom obvode.
Pozri:http://www.folklorfest.sk/index.php?page=detail&podujatie=701-celostatny-zavinovy-festival-2013-13-rocnik.

Najbližšie si môžeme pochutnať na úžasných štrúdliach v Dobrohošti na podujatí "Tajomstvá dobrohošťských pecí", ktoré sa uskutoční 13.7.2013. Pozri: http://www.folklorfest.sk/index.php?page=detail&podujatie=279-tajomstva-dobrohostskych-peci-xiii-rocnik
Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies