Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Deň Slovákov v Maďarsku

 Deň Slovákov v Maďarsku
Termín: 06.07.2013
Téma: SLÁVNOSTI a FESTIVALY
Miesto konania: Pálháza, (Zahraničie - Maďarsko)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.luno.hu

Popis

V júli sa ústredné oslavy Deň Slovákov v Maďarsku uskutočnia v meste Pálháza.

Pálháza sa stala mestom v roku 2005. Je to najmenšie mesto v Maďarsku, čo sa týka počtu obyvateľov. Nachádza sa v Boršodsko-abovsko-zemplínskej župe. Má asi 1100 obyvateľov. Slovenská samospráva tu funguje už tretí cyklus a v miestnej základnej škole, ktorá je zároveň aj regionálnou výchovno-vzdelávacou inštitúciou, sa vyučuje slovenčina ako predmet.

V roku 1958 začali v okolí Pálházy ťažiť perlit. Na jeho spracovanie je v Pálháze i továreň. Na námestí, blízko stanice je múzeum perlitu.

Slávnosti sa uskutočnia v rímskokatolíckom kostole, lebo gréckokatolícky je malý. Tematikou ústredných osláv bude pripomenutie príchodu sv. Cyrila a sv. Metoda na naše územie pred 1150 rokmi, preto si vybrali členovia VZ CSSM práve Zemplín, kde ešte prežíva gréckokatolícka slovenská liturgia, ktorá je najbližšia byzantskej liturgii.

Dejisko kultúrneho programu bude okrem kostolov aj v kultúrnom dome, ktorý je svojou kapacitou vhodný na toto podujatie.

Valné zhromaždenie CSSM vyhlásilo sviatok sv. Cyrila a sv. Metoda za Deň Slovákov v Maďarsku, ktorý oslavujeme počas víkendov pripadajúcich najbližšie k štátnemu sviatku SR.

Copyright © 2011 – 2023 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies