Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Vyhniansky Trnád Vyhne 2014

Vyhniansky Trnád Vyhne 2014
Termín: 14.06.2014
Téma: CECHY, SPOLKY a ZDRUŽENIA
Miesto konania: Vyhne (SR - Banskobystrický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.vyhne.sk

Popis

Občianske združenie Eisenbach Vyhne Vás dňa 14.6.2014 pozýva na banícku slávnosť pri štôlni Sv. Antona Paduánskeho vo Vyhniach

Vyhniansky Trnád

Začiatok sprievodu od zástavky pri Slaných o 14,00 hod.

- Slávnostná omša
- Banícka dychovka Hodrušanka
- Posedenie pri country hudbe - banícky guláš a pivo

Občianske združenie EISENBACH – Vyhne
vzniklo 9. augusta 2010 a o dva mesiace neskôr, 9. októbra 2010 sa konalo historicky prvé oficiálne stretnutie zakladajúcich členov. Členskú základňu tvorí 11 nadšencov a sympatizantov baníctva a jeho histórie v obci Vyhne. Predsedom združenia je geológ Ing. Ivan Lepeň.

Združenie si kladie za cieľ oživiť záujem verejnosti o banícku minulosť obce. Žiaľ, z množstva bansko-technických pamiatok pripomínajúcich slávu zlato-strieborného baníctva vo Vyhnianskej doline ostalo len veľmi málo. Z banských prevádzkových budov, portálov štôlní, stúp, koľajovej dráhy, vodných jarkov a iných pamiatok ostali iba skromné ruiny budov, opustené ústia starých štôlní a miestami neostalo vôbec nič.

Ťažná veža Svätotrojičná šachta bola ako jedna z posledných technických pamiatok v roku 1933 rozmontovaná a prevezená na šachtu Ferdinand do Kremnice. No aj napriek tomuto stavu sa rozhodlo združenie, že sa pustí do neľahkej úlohy, a to budovania banského náučného chodníka, ktorý by viedol poslednými zachovanými pamiatkami na baníctvo.

V súčasnej dobe členovia pracujú na úprave okolia Starej štôlne sv. Antona Paduánskeho a pripravujú projekt za účelom získania finančných prostriedkov pre banský náučný chodník.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies