Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Fašiangy v Gazdovskom dvore Turá Lúka 2019

Fašiangy v Gazdovskom dvore Turá Lúka 2019
Termín: 11.02.2019 - 15.02.2019
Téma: ĽUDOVÉ ZVYKY a TRADÍCIE
Miesto konania: Myjava - Turá Lúka (SR - Trenčiansky kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: myjava.sk

Popis

Fašiangy v Gazdovskom dvore Turá Lúka 2019

Centrum tradičnej kultúry v Myjave srdečne pozýva všetky deti z materských, základných a stredných škôl z Myjavy a okolia na výchovno-vzdelávacie podujatie nazvané Fašiangy v Gazdovskom dvore Turá Lúka. To sa bude konať v období od 11. do 15. februára 2019.

Fašiangy začínajú po Troch kráľoch a trvajú až do Popolcovej stredy. Predstavujú ukončenie zimného cyklu, hospodárskeho roka a priechod medzi zimou a jarou. V cirkevnom kalendári predchádzajú dlhému pôstu, po ktorom nasledovalo obdobie jarných prác.

Cez fašiangy sa odbavovali svadby a hody, usporadúvali zábavy, robili sa obchôdzky mládeže po dedine a na záver fašiangov sa symbolicky pochovávala basa. Fašiangové obdobie sa nieslo v znamení hudby, tanca, radosti, žartovania a dobrej nálady. V Myjave a okolitých kopaniciach sa chodilo pod šable. Obchôdzky robili slobodní mládenci – šablári bez masiek, ktorí s ražňami alebo šabľami chodili po domácnostiach.

Detskí návštevníci sa naučia pesničku, jednoduchý tanček, dostanú šable a spolu s vinšom Aby boli, aby boli dlhé konope, aby boli, aby boli chlapcom na gate... navštívia gazdinú, ktorá ich za tancovanie a vinšovanie patrične odmení slaninkou, klobásou a hlavne výbornými šiškami, ktoré sa jedávali práve cez fašiangy.

Záujemcovia o toto interaktívne podujatie sa môžu prihlasovať v Centre tradičnej kultúry Myjava na tel. číslach: 034/621 32 52, 0918 968 706 a na e-mailovej adrese: eva.cmelova@ctk.tsk.sk.

Copyright © 2011 – 2021 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny