Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Ubránili sme sa - 204. výročie obliehania Bratislavy Napoleonom

Ubránili sme sa - 204. výročie obliehania Bratislavy Napoleonom
Termín: 21.06.2013 - 23.06.2013
Téma: SLÁVNOSTI a FESTIVALY
Miesto konania: Bratislava (SR - Bratislavský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.bratislava.sk
visit.bratislava.sk/vismo/dokumenty2.asp?id_org=700013&id=11016338

Popis

Ubránili sme sa - 204. výročie obliehania Bratislavy Napoleonom.

V sobotu (22. júna) bude Bratislavu obliehať Napoleonova armáda. Bratislavčania a návštevníci mesta tak môžu sledovať strhujúce rekonštrukcie bitiek z roku 1809, kedy metropola zažila jedno z najťažších období odolávania francúzskym vojskám a musela sa brániť mnohopočetnej vojenskej presile. Popolom vtedy padlo viac než 143 domov a v meste boli napáchané škody za milióny zlatých. Bratislava sa však napokon cisárovi ubránila.

Táto udalosť „Ubránili sme sa“ bude v centre pozornosti počas tejto víkendovej soboty, kedy si hlavné mesto pripomenie už 204. výročie obliehania Bratislavy Napoleonom. Výjavy z dávnych bojov sa odohrajú na Primaciálnom námestí, v Sade J. Kráľa a na Tyršovom nábreží.

Program sa začne o 9-tej hodine (22.6.) poradou veliteľov v Sade Janka Kráľa. Odtiaľ odpochodujú francúzske a rakúsko-uhorské vojská do centra mesta, na Hlavné a Primaciálne námestie, kde sa odohrajú ukážky vojenských šarvátok a cvičení oboch armád (10.00 hod. -12.30 hod). Od 13.30 hod. v Sade J. Kráľa, v priestoroch vojenského tábora a jeho okolí, uvidia návštevníci ukážky vojenského výcviku, formovanie jednotiek, prípravu na boj, pochod na bojové pole. Zaiste však najväčšou lahôdkou bude autentická, hodinu a pol trvajúca, rekonštrukcia bitky. Tá sa začne približne o 17.30 hod. na tomto petržalskom mieste.

Odtiaľ sa jednotky francúzskej armády sformujú a vypochodujú smerom na Tyršovo nábrežie (20.30 hod. – 21.30 hod.), z ktorého diváci uvidia neopakovateľnú udalosť - delostrelecké bombardovanie Bratislavy (21.30 hod. - 22.00 hod.)

Ubránili sme sa je podujatie, ktoré pripomína takmer mesačné obliehanie mesta vojskami cisára Napoleona a každý rok sa teší veľkej návštevnosti.

Diváci totiž na vlastné oči uvidia nielen delostrelecké ostreľovanie Bratislavy, ale aj pochod vojsk, rekonštrukcie bojov, formovanie armády a Napoleonovu prvú porážku.


Copyright © 2011 – 2023 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies