Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Jánske ohne nad Šíravou 2019

Jánske ohne nad Šíravou 2019
Termín: 22.06.2019
Téma: ĽUDOVÉ ZVYKY a TRADÍCIE
Miesto konania: Vinné, (SR - Košický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.terraincognita.sk
www.youtube.com/watch?v=73EEkddondA
www.youtube.com/watch?v=aYfWdRrL_d4

Popis

Jánske ohne nad Šíravou 2019 Vinné

Dávne zvyky a mágia svätojánskej noci láka každoročne k Vinianskemu jazeru tisíce zvedavcov. Najkratšia noc v roku je len jedna, tak si ju vychutnajte v plnej paráde.

Dátum: 22.06.2019
Kde: Vinné, Vinianske jazero, Viniansky hrad

Spoznajte v najkraštiu noc roka magické zvyky z čias našich prapredkov. Pálenie svätojánskej vatry v čase letného slnovratu totiž symbolizuje víťazstvo svetla nad tmou. Festival svetla sa teší stále väčšej obľube a v bohatom programe je obvykle aj vzrušujúci výstup na neďaleký Viniansky hrad.

Jánske ohne nad Šíravou - taký názov má program zvykov predkresťanského sveta Slovanov, z ktorých sa mnohé udržali minimálne do 20. storočia. Iba ťažko nájsť vhodnejšie miesto, ako starobylý hrad pri obci Vinné. Práve jeden z tamojších hradných pánov sa údajne učil u najlepších alchymistov a vraj disponoval schopnosťami, na aké poznanie bežného smrteľníka nestačí.

Jánska noc otvára zem na miestach, kde ležia poklady. Má kúzelnú moc a v spojení s Jánskymi ohňami i neopakovateľné čaro. Práve preto v tento čas vo Vinnom priblížia ukážky ľudového liečiteľstva a bylinkárstva.

Uvidíme sa na Jána?

Copyright © 2011 – 2021 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny