Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Deň obce Dunajská Lužná 2013

Deň obce Dunajská Lužná 2013
Termín: 07.09.2013
Téma: DNI OBCE a MESTA
Miesto konania: Dunajská Lužná (SR - Bratislavský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.dunajskaluzna.sk

Popis

Deň obce Dunajská Lužná 2013

Vážení občania a priatelia Dunajskej Lužnej

srdečne Vás pozývame na

slávnosti Dňa obce

v sobotu 07. septembra 2013,

na Štadión OFK v Dunajskej Lužnej a inde podľa programu.

Program:

09.30 - 11.30 hod.
Priateľské futbalové stretnutia obcí Priepasné - Terchová - Dunajská Lužná - štadión OFK

12.00 - 12.40 hod.
Ekumenická bohoslužba - Kaplnka sv. Martina

13.00 - 13.30 hod.
Slávnostné otvorenie Dňa obce a otvorenie výstavy Organizácie a združenia - Zdroj bohatej činnosti našich občanov - Miestne kultúrne stredisko

14.30 - 16.00 hod.
Koncert dychovej hudby LUŽANKA - štadión OFK

16.00 - 19.00 hod.
Hlavný kultúrny program (ľudová hudba KOPA, ľudová hudba z Terchovej, Marcela Molnárová, Robo Opatovský, Marián Greksa, Gizka Oňová, Marián Bango) - štadión OFK

19.00 - 24.00 hod.
Večerná tanečná zábava so skupinou TAKT - štadión OFK

Sprievodné akcie na štadióne OFK: vozenie detí na koňoch (12 - 14 hod.), trampolíny, stánky s občerstvením, remeselným tovarom, domácimi koláčmi, cukrovou vatou, balónmi, šarkanmi apod.

Širokú verejnosť radi uvítame na všetkých častiach celodenného programu.

Dunajská Lužná
leží približne 15 km juhovýchodne od hlavného mesta Slovenska Bratislavy smerom na Dunajskú Stredu a Komárno. Dunajská Lužná patrí do bližšieho okolia Bratislavy, keďže v nej bujnie stavebný ruch, naznačujúci zvyšujúci sa počet nových obyvateľov, prichádzajúcich sem buď z hlavného mesta alebo okolia.

Obec vznikla 1. januára 1974 z troch, pôvodne oddelených častí - Nových Košarísk (pôvodný nemecký názov Mischdorf, pôvodný maďarský názov Misérd, terajší názov odvodený z názvu Košarísk-Priepasného, odkiaľ sa nasťahovala čast obyvateľov), Jánošíkovej (pôvodný názov Dénesd, súčasný názov je po prisťahovalcoch z Terchovej - rodiska Jánošíka) a Novej Lipnice (pôvodný nemecký názov Tartschendorf, pôvodný maďarský názov Torcs, súčasný názov je po prisťahovalcoch z Veľkej Lipnice na Orave, ktorá je v súčasnosti na území Poľska).

Popri obci leží ochranná hrádza, vybudovaná na účely ochrany pred dunajskými vodami, ktorá začína v Bratislave a pokračuje smerom na vodnú nádrž Gabčíkovo.

Obec Dunajská Lužná je známa aj v európskej archeológii mohylovým pohrebiskom zo staršej doby železnej, z obdobia 700 – 550 pred Kr.. Archeologický výskum v časti Nové Košariská preskúmal mohylovú nekropolu so žiarovým spôsobom pochovávania s centrálnym hrobom v zemnej mohyle. V pohrebisku sa našlo veľké množstvo keramických nádob s bohatým umeleckým prejavom. Kovové predmety sa však zachovali len vo veľmi malom množstve.

Do skončenia druhej svetovej vojny, počas ktorej boli obce, ktoré dnes tvoria Dunajskú Lužnú, pohraničné, bolo obyvateľstvo najmä nemeckej národnosti. Po skončení druhej svetovej vojny sem namiesto nich prišli kolonisti zo myjavských kopaníc a severného Slovenska.

V januári 2004 bola v Dunajskej Lužnej otvorená stála expozícia HISTÓRIA A SÚČASNOSŤ OBCE, umožňujúca návštevníkom detailnejšie sa oboznámiť s minulým a súčasným životom obce.

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies