Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Valalická krojovaná paráda 2014 - 9. ročník

Valalická krojovaná paráda 2014 - 9. ročník
Termín: 12.10.2014
Téma: SLÁVNOSTI a FESTIVALY
Miesto konania: Valaliky (SR - Košický kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.valaliky.sk

Popis

Valalická krojovaná paráda 2014

Milovníkov tradičnej ľudovej kultúry pozývame na 9. ročník Valalickej krojovanej parády, ktorá sa uskutoční v nedeľu 12. októbra 2014 o 15.00 hod. v Kultúrnom dome Valaliky. V programe vystúpia dedinské folklórne skupiny s hudobno-slovno-tanečnými pásmami z regiónu Košice a Košice-okolie.

Valaliky
Rozdelenie zeme Kokšov na päť samostatných dedín (vrátane Kokšov-Bakše), ku ktorému došlo v roku 1427, trvalo až do roku 1960, kedy sa dediny Buzice, Bernátovce, Všechsvätých a Košťany opäť spojili do jednej obce, avšak už nie s názvom Kokšov, ale Valaliky.

Prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1248, keď sa pri opise hraníc zeme Zebus (Nižných Šebastoviec) uvádza, že na východnej strane susedila táto zem s územím dnešných Valalík, v 13. a 14. storočí nazývaným ako zem Kokšov. Samotná listina sa zachovala iba v odpise Spišskej Kapituly z roku 1366.
Toto špecifické podujatie tradičnej ľudovej kultúry vzdáva hold kroju, spôsobu života v minulosti, tradíciám a zvykom regiónu Abova.

Najmä však v obci Valaliky. V krásne nedeľné popoludnie 12. 10. 2014 sa uskutočnil už ďalší ročník zameraný na obdobie Dožiniek – oslava úrody a gastronómiu, v spojení s tradíciami a zvykmi.

Copyright © 2011 – 2023 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies