Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

Noc múzeí a galérií SNG Bratislava 2019

Noc múzeí a galérií SNG Bratislava 2019
Termín: 18.05.2019
Téma: KULTÚRA
Miesto konania: Bratislava (SR - Bratislavský kraj)
Ubytovanie · Počasie · Cestovné poriadky
Web: www.sng.sk

Popis

Noc múzeí a galérií SNG Bratislava 2019

Usporiadateľ: SNG – Slovenská národná galéria a 2 ďalší

SNG – Slovenská národná galéria, Námestie Ľudovíta Štúra 4, 81102 Bratislava, Slovakia

Jeden deň v roku môžete byť v Slovenskej národnej galérii až do polnoci! Tentokrát vás prevedieme výstavou Z akadémie do prírody i čerstvo otvorenými expozíciami Knižnice Kornela & Nade Földváriovcov a Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom. Uvedieme súborné dielo Kornela Földváriho, kde vám herci navyše prečítajú z nových kníh. Deti spoznajú diela inak ako zvyčajne spolu s hrdinkou detskej knihy Kde je Ester N? a dospelí si na workshope vyskúšajú súčasné možnosti zobrazovania krajiny cez zadania prizvaného umelca. Básnik Šimon Ondruš vám ušije verš priamo na mieru a vďaka večernej site-specific performance divadla NOMANTINELS zistíte, aký bol život a dielo maliara Ladislava Mednyánszkeho.

PROGRAM:
16.00 - 18.00 | Do svetla galérie. Program pre rodiny s deťmi od 4 rokov. Spolu s Ester, hrdinkou detskej knihy o SNG Kde je Ester N?, zistíte, aké je to zatúlať sa večer do galérie a zažiť vystavené diela tak, ako sa to bežne návštevníkom nepodarí. Niektoré z diel sa priamo z depozitára ocitnú na jednom poschodí Esterházyho paláca, kde ich uvidíte v inom svetle a spolu s príbehom odhalíte ich rôzne významy. (3. posch.)

17.00 - 18.00 | Kurátorský výklad. Kurátorka Katarína Beňová sprevádza výstavou Z akadémie do prírody venovanou stredoeurópskej krajinomaľbe 2. polovice 19. storočia. (2. posch.)

17.17 ̶ 19.19 | Báseň na počkanie. V rámci Noci múzeí a galérií oslávi kníhkupectvo Ex Libris v SNG svoje 6. narodeniny! Darček však dostanete vy - pouličný básnik Šimon Ondruš vám so svojím písacím strojom a Slovníkom cudzích snov vytvorí výstižný verš priamo na telo. (kníhkupectvo Ex Libris v SNG)

18.00 - 20.00 | Workshop pre dospelých: Získané miesta. Zaoberanie sa krajinou z umenia nevymizlo, pod vplyvom aktuálnych udalostí sa ale menia témy a prostriedky, ako k nej umelci pristupujú. Výstava Z akadémie do prírody tak poskytuje aj podnety k vizuálnej interpretácii tohto námetu cez súčasné záznamové médiá. Vyskúšajte si aj vydnešné možnosti zobrazovania krajiny cez fotografické zadania pozvaného umelca. (ateliér v suteréne) Rezervácie: peter.pivoda@sng.sk

BLOK KRAJINA ZA MAPOU

18.00 - 18.30 | Kurátorský výklad. Kurátorka Alexandra Kusá sprevádza novootvorenými experimentálnymi expozíciami Krajina za mapou:Knižnica Kornela & Nade Földváriovcov a Podivuhodné dejiny umenia podľa profesora Škrečka.(1. posch.)

18.30 - 20.00 | Uvedenie súborného diela Kornela Földváriho. Vydavateľ Koloman Kertész Bagala (Vydavateľstvo KK Bagala) a hostia predstavia tri nové knihy Kornela Földváriho: Výstrel v zrkadle, O detektívke, O stručnosti. Z kníh Kornela Földváriho (KK Bagala, 2018, 2019) a z knihy Nade Földváriovej Diálóg s časom (FOTOFO, 2003) čítajú: Ján Mistrík, Kristína Tormová, Boris Farkaš. (1. posch.)

21.00 - 22.30 | Čítanie z kníh. Z kníh Kornela Földváriho a Nade Földváriovej čítajú: Štefan Bučko, Alfréd Swan, Lucia Hurajová, Juraj Hrčka (1. posch.)

BLOK MEDNYÁNSZKY

19.00 - 19.45 | Kurátorský výklad. Kurátorka Katarína Beňová predstaví podstatné fakty zo života a z tvorby maliara Ladislava Mednyánszkeho (1852 - 1919), jedného z hlavných predstaviteľov stredoeurópskeho maliarstva poslednej tretiny 19. a začiatku 20. storočia. V apríli 2019 uplynulo 100 rokov od úmrtia maliara. (2. posch.)

20.00 - 20.45 & 22.30 - 23.15 | Site-specific performance Mednyánszky (premiéra a 1. repríza, 45 min). Kombinácia výtvarnej inštalácie, pohybového divadla, videoartu, hudby a textov z denníkovLadislava Mednyánszkeho. Tvorivý tím divadla NOMANTINELS spracúva umelcov vzťah k maľbe v rôznych obdobiach jeho života, hľadanie správneho prístupu k práci, myšlienky o sebahodnotení, svedomitosti, poctivosti v tvorbe - témy, o ktorých sa dozvedáme z maliarových zápiskov. (átrium + balkóny 1. & 2. posch.)

Divadlo NOMANTINELS / réžia: Dáša Krištofovičová, dramaturgia: Ján Tomandl, choreografia: Stanislava Vlčeková, hudba: Dalibor Kocián "Stroon", video: Marek Moučka, svetelný dizajn a technické riešenie: Jozef Čabo a Lukáš Radošovský, produkcia: Martina Širáňová

Otvorené: 10.00 - 24.00 (posledný vstup o 23.00), program od 16.00

Vstupné: 3,- € / deti do 10 rokov bezplatne (vstupenku si stačí zakúpiť v prvej inštitúcii navštívenej v rámci Noci múzeí a galérií 2019 a s ňou máte potom vstup zdarma do ďalších inštitúcií)

Copyright © 2011 – 2024 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies