Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator
Folklorfest.sk : podujatia na voľný čas
Tipy na víkend

To ta Heľpa, to ta Heľpa po Č Í N S K Y

To ta Heľpa, to ta Heľpa  po   Č Í N S K Y

Popis

http://www.youtube.com/watch?v=He7mboplrNg
******************************************
pre vypočutie pesničky, si web stránku odkopírujte a vložte do Google
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
"To tá Heľpa" a jej sláva

Spomínam si, ako vlani prišiel syn nadšený domov z prvej hodiny v Singschule: "Mami, budeme spievať aj slovenskú pesničku!" A naozaj, motto celoročnej práce vo viedenskej Singschule v minulom školskom roku bolo "In Wien, um Wien und um Wien herum". Zostavovatelia programu vybrali rôzne známe viedenské pesničky, pesničky v jidiš, ako aj pesničky od východných susedov. Slovensko zastupovala "To tá Heľpa", ktorú mali deti celú naspievať v pôvodnom jazyku, teda po slovensky. Učiteľka mi povedala, že deti túto ľudovku veľmi radi spievajú, práve pre jej rytmus. V druhej slohe totiž refrén štyrikrát opakovali, pričom stále zrýchľovali tempo.

V máji sa potom konal veľký koncert - Festliches Singen v Konzerthause. Na pódiu stálo 800 detí (!), ktorých doprevádzal 100-členný orchester. Program moderoval viedenský kabaretista Wolfgang Katzer. Pri slovenskej pesničke vyjadril svoj obdiv k našim dievčatám, ktoré sú pre svoju lásku odhodlané preplávať aj Dunaj! A potom to prišlo - 800 viedenských detí spustilo "To tá Heľpa, to tá Heľpa..." Bol to ozaj zážitok, aj slzičky sa mi vtisli do očí. Deti bez problémov zvládli aj také náročné slovo ako "srdiečko".


Keď na záver koncertu neutíchal potlesk, deti odspievali vopred pripravený prídavok. Publikum však tlieskalo ďalej a dožadovalo sa ďalšieho prídavku. Dirigentka niečo pošepla orchestru a zrazu sa opäť Veľkým sálom Konzerthausu rozoznela rezká melódia našej ľudovej pesničky! Bolo to úžasné!

No netušila som, že ani nie o rok zažijem ďalší hudobný šok, spojený s pesničkou "To tá Heľpa". Na internete som sa totiž dostala k čínskej verzii našej ľudovky!!! Melódiu si prepožičal čínsky spevák Zhou Chuan Xiong, pesnička sa volá Hasayaki, čo je názov kvetiny podobnej chryzantéme.

zdroj:
Österreichisch-slowakischer Kulturverein
Rakúsko-slovenský kultúrny spolok
http://www.slovaci.at/clanok/items/To-ta-Helpa-a-jej-slava.html

Kontakt

E-mail: rsks@slovaci.at
Tel.: +43 1 5961315
Fax: +43 1 5955799

Copyright © 2011 – 2023 | Folklorfest.sk | Vlastník práv doc. Ján Styk - Institut | Všetky práva vyhradené
Údaje o prevádzkovateľovi | Obchodné podmienky | Manuál a pokyny | Nastavenia cookies